دکوراسیون آشپزخانه, دکوراسیون داخلی

مقایسه سینک گرانیتی با سینک کورین

سینک گرانیتی رنگ مشکی

تمام خانم‌های خانه‌دار و حتی آقایان در طول روز کم و بیش با سینک آشپزخانه سروکار دارند. همان‌طور که می‌دانید این سینک‌ها از جنس‌های گوناگونی ساخته شده‌اند و بر اساس نوع نیاز و سلیقه مصرف‌کننده در طرح‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند. به تبع مانند هر کالای دیگری، برخی طرح‌ها و مدل‌ها نسبت به بقیه مدل‌ها از محبوبیت بیشتری برخوردار می‌شوند. امروزه از پرطرف‌دارترین انواع سینک‌های ظرف‌شویی می‌توان به سینک گرانیتی و متأسفانه سینک ظرف‌شویی کورین اشاره کرد!

در این مطلب که موضوع آن مقایسه سینک گرانیتی و کورین است همراه هوگونیک باشید تا مطالبی را مرور کنیم که هر فروشنده‌ای به شما نخواهد گفت.

مقایسه در مواد تشکیل دهنده سینک گرانیتی با سینک کورین

سینک ظرفشویی اعم از گرانیتی، کورین یا دیگر جنس‌ها، باید مقاومت زیادی در برابر دما، نفوذ آب، ضربه و خط و خش داشته باشند، زیرا در تمام طول روز ممکن است در معرض هر یک از موارد نام‌برده شده قرار بگیرند. اصلی‌ترین المان و عنصر در تعیین دوام، کیفیت و مقاومت یک سینک، جنس و متریالی است که از آن ساخته شده است. به تبع اولین گام ما برای مقایسه این دو مدل سینک ظرف‌شویی، آشنایی و کسب اطلاعات کامل درباره جنس سینک گرانیتی و جنس سینک کورین خواهد بود:

 

انواع سنگ گرانیت

ساختار سینک گرانیتی

شاید ندانید که گرانیت یک نوع سنگ آذرین است که در دل زمین پرورش می‌یابد و ترکیبی از مواد معدنی مختلف است. دوام بالای سینک گرانیتی که آن را محبوب و معروف کرده است، به لطف دما و فشار بالایی است که در لایه‌های زیرین زمین به آن وارد شده و باعث می‌شود تا کاملا آب‌دیده و مستحکم شود. به زبان ساده مواد تشکیل دهنده سینک گرانیتی تقریباً از هفتاد تا هشتاد درصد از سنگ گرانیت استفاده می‌شود و مابقی آن را مواد اکرلیک و ماده پرکننده رزین تشکیل می‌دهد تا زیبایی و جلای بیشتری نیز داشته باشد.

آشنایی با سینک کورین

نظرات راجع به سینک کورین بسیار است، اما به‌طور کلی می‌توان گفت ظاهر و جنس کورین بسیار شبیه به گرانیت است و تشخیص آن‌ها از یک‌دیگر شاید از عهده افراد غیرمتخصص برنیاید؛ اما باید بدانید که کورین یک سنگ طبیعی نیست و تنها حاصل یک شبیه‌سازی استادانه است. مواد تشکیل دهنده سینک کورین از ترکیب آلومینیوم تری‌هیدرات و یک مایع اکرلیک به اسم متیل‌متاکریلات است.

از مقایسه مواد اولیه سینک گرانیتی با سینک کورین به این نتیجه می‌رسیم که مقاومت سینک گرانیتی بالاتر خواهد بود. ماهیت این مواد تشکیل دهنده به گونه‌ای است که سینک کورین نسبتاً سبک‌تر خواهد شد. از معایب سینک کورین می‌توان به لکه‌‌پذیری، مقاومت کم‌تر در برابر خط‌و‌خش، مقاومت کم‌تر در برابر حرارت و به‌طور کلی، کپی کم‌کیفیت و ارزان‌تری از سینک گرانیتی معروف دانست.

لکه‌پذیری

یکی از بزرگترین دغدغه‌های مصرف‌کنندگان سینک‌های ظرف‌شویی چگونگی مقاومت آنها در برابر لکه‌هاست، زیرا سینک ظرفشویی همواره در طول روز در معرض آب و مایعات دیگری است که ممکن است باعث ایجاد لک بشوند. یکی از مواد اصلی سازنده سینک کورین، مواد اکرلیک هستند که به همین علت خاصیت نفوذ‌ناپذیری نسبتا خوبی دارد.

ولی اگر مواد غذایی اسیدی در طولانی مدت روی سطح کورین بماند، اثر آن به‌جا می‌ماندغ اما در سینک‌های گرانیتی داستان متفاوت است! جنس این نوع سینک‌ها نسبت به خیلی از هم‌نوعان خودش مقاومت بالاتری در برابر لکه‌ها دارد و از طرفی پولیش مخصوص سینک گرانیتی باعث می‌شود تا سطح صیقلی‌تری داشته باشند؛ ولی به شرط اینکه اجازه ندهید به مدت طولانی روی سطح باقی بمانند و آن را به‌سرعت پاک کنید؛ به عنوان مثال آب گوجه‌فرنگی یا لکه روغن را باید سریعاً از سطح آن پاک کرد.

پس هردو سینک نیاز به نگهداری خوبی دارند، اما سینک های کورین در برابر لکه ها بازنده مقایسه هستند.

سینک گرانیتی سفید با لگن غیر متقارن

مقاومت در برابر خط و خش

یکی دیگر از عواملی که باید در مقایسه سینک گرانیتی با کورین به آن دقت کرد، چگونکی مقاومت آنها در برابر اجسام نوک‌تیز است. جنس کورین به دلیل مصنوعی بودن از گرانیت نرم‌تر است؛ امّا نگران نباشید!

خش‌های سطح کورین با ساب یا پولیش قابل تعمیر هستند.

سینک های گرانیتی به دلیل داشتن یک لایه محافظ بر روی سطح سینک در برابر اجسام نوک‌تیز حتی چاقو هم مقاوم هستند و بعید است که بتوانید به راحتی روی آنها خط‌و‌خش بیندازید.

اگر زمانی هم سینک گرانیتی خط‌وخش بردارد، این لایه محافظ است که آسیب می‌بیند و با یک سمباده نرم و پولیش مسئله حل خواهد شد.

در مقاله مزایای سینک‌های گرانیتی به طور تخصصی در مورد مقاومت سینک‌های گرانیتی توضیح داده‌ایم و ده مزیت سینک گرانیتی را که حتماً برای شما جالب خواهند بود، در این مطلب به آن‌ها اشاره شده است.

تحمل حرارت

ممکن است تا حین پختن وعده‌های غذایی یا بعد از طرف و میل کردن آن‌ها، ظرف‌های داغ را روی سینک بگذارید. سینکی مناسب است و ارزش خرید دارد که مقاومت کافی را داشته باشد تا ترک نخورد و آسیب نبیند؛ المان و عنصر دیگری که در خرید سینک باید در نظر بگیرید. سینک کورین روکار و توکار از نظر جنس با یکدیگر تفاوتی ندارند؛ یعنی در برابر حرارت بسیار بالا آسیب میبیند و روی سطح آن اثر سوختگی بر جای می ماند ولی این آثار تا حدودی با سابیدن از بین می‌روند.

ولی سینک‌های گرانیتی را نمی‌توان به راحتی سوزاند، حتی اگر ظرف داغ روی آنها قرار دهید. اما این موارد دلیل نمی شود که در مراقبت از سینک های گرانیتی بی احتیاط باشیم؛ زیرا همان طور که گفته شد، هر کالایی نیاز به مراقبت دارد تا بتواند دوام و زیبایی خود را حتی بیشتر حفظ کرده و بیشتر از آن استفاده کرد.

نکته: بر روی انواع سینکهای ظرفشویی اجسام داغ را به طور مستقیم قرار ندهید.

سینک گرانیتی مشکی با شیر مشکی

روش نگهداری

خارج از بحث مقایسه سینک کورین و گرانیتی، هرروز سینک ظرفشویی خود را با آب گرم و شوینده معمولی مثل صابون بشورید و اگر حوصله این کار را ندارید، از نبود لکه و باقی‌مانده مواد چرب مطمئن شوید و آن قسمتی که این مواد وجود دارد را پاک‌سازی نمایید.

یکی از انگیزه‌های مهم برای ساخت جنس کورین، کم‌هزینه بودن است. برای تمیز کردن سینک کورین، استفاده از آب و صابون کافی است و به هیچ عنوان نباید از وایتکس و شوینده های قوی استفاده کنید که این یک ضعف بزرگ است.

سینک گرانیتی در این قسمت یک سر و گردن بالاتر است. مشابه سینک کورین برای شست‌وشو، آب و صابون یا محلول آب و سرکه سفید پیشنهاد می‌شود. اما تفاوت اینجا ایجاد می‌شود که اگر قسمتی از سینک نیاز به مواد شوینده قوی داشته باشد هیچ مشکلی ندارد و حتی برند های مطرح سینک گرانیتی، شست‌وشو با مواد اسیدی را گارانتی می‌کنند.

اگر در منزل سینک گرانیتی دارید و از کیفیت برند آن مطمئن نیستید به هیچ عنوان استفاده از مواد اسیدی را امتحان نکنید.

اگر برای نظافت سینک گرانیتی از مواد اسیدی استفاده کردید، حتماً مراقب زیر آب فلزی سینک باشید و آنها را جدا کنید تا آسیب نبیند.

تنوع رنگ و طرح

به دلیل جنس خاصی که در ساخت این دو نوع سینک به کار رفته است، هر دوی آن‌ها از رنگ‌ها و طرح‌های گوناگونی برخوردار هستند که به شما در طراحی دکوراسیون آشپزخانه انتخاب‌های بیشتری می‌دهد.

براق بودن سینک کورین به مرور زمان از بین رفته و رو به کدری می‌رود که این مشکل در رنگ های سفید، مشکی و کرم با ساب زدن حل خواهد شد.

سینک کورین سفید

کدام سینک مقرون به صرفه تر است؟

مطمئناً سینک گرانیتی از سینک کورین قیمت بیشتری دارد. با توجه به توضیحاتی که ارائه شد تا حدودی دلیل این اختلاف قیمت را متوجه شده‌اید.

شاید امروز شما یک سینک کورین ارزان قیمت خریداری کنید اما به مرور زمان از این تصمیم خود پشیمان می‌شوید.

ما به هیچ یک از مشتریان خود سینک کورین را پیشنهاد نمی‌کنیم و اگر دنبال سینک باکیفیت هستید، سینک گرانیتی بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

اگرچه خیلی از فروشگاه‌ها سینک کورین را به‌جای سینک گرانیتی می‌فروشند و تشخیص این مورد هم کار مصرف کننده نیست.

پس خرید از فروشگاه های معتبر و برندهای خوش‌نام تنها راه حل این مشکل است.

سینک گرانیتی فونیکس قدیمی‌ترین و خوش‌نام ترین برند سینک گرانیتی است که با جستجوی کلمه سینک گرانیتی فونیکس در اینترنت با محصولات این برند آشنا خواهید شد.

 

اگر در مورد خرید سینک گرانیتی شک دارید و سؤالاتی ذهن شما را مشغول کرده، حتماً مطلب مزایا و معایب سینک گرانیتی که یک مقاله تخصصی در مورد این نوع سینک‌های سینک ظرفشویی است را همین الان بخوانید.

در پایان امیدواریم این مطلب به شما در انتخاب سینک مورد نظرتان کمک کرده باشد. شما کدام مدل سینک را ترجیح می‌دهید؟ گرانیتی یا کورین؟

16 دیدگاه در “مقایسه سینک گرانیتی با سینک کورین

 1. شکیبا گفت:

  تا حد خوبی در انتخاب کمکم کرد

  1. HOGONIK گفت:

   سلام شکیبا عزیز
   خوشحالیم که تونستیم به شما کمک کنیم
   موفق باشید

 2. غفاری نژاد گفت:

  سلام من مقالتونو خوندم
  اینهایی که شما میگید کاملا درست اما با این اوصاف در طولانی مدت میشه فرق کورین و گرانیت رو فهمید
  چجوری میتونیم موقع خرید تشخیص بدیم
  چون ظاهرا به شبیه هستن و تشخیصشون سخته

  1. مارال گفت:

   بله دقیقا سوال منم همین هست

   1. HOGONIK گفت:

    سلام مارال عزیز
    سوال اکثر مشتریان و ابهام شما دوستان همین مورد هست.
    ما در پیج اینستاگرام هوگونیک (HOGONIK) سعی می کنیم با اطلاع رسانی های درست و توضیحات کامل برای خرید سینک گرانیتی دوستان را راهنمایی کنیم.
    حتما پیج اینستاگرام ما را فالو کنید و از مطالب آموزشی استفاده کنید تا خرید خوبی را تجربه کنید
    موفق باشید

  2. HOGONIK گفت:

   سلام غفاری نژاد عزیز
   بله در نگاه اول خریدار متوجه نخواهد شد. خرید از برند های معتبر تنها راه تشخیص سینک گرانیتی اصل و با کیفیت است.
   به هیچ وجه سینک گرانیتی متفرقه خریداری نکنید
   موفق باشید

 3. فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر سینک های کورین ترک از نظر جنس چطور هستند .استیل بهتر یا کورین؟؟؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام فاطمه عزیز
   خرید سینک ظرفشویی کورین به هیچ عنوان پیشنهاد نمیشود.
   لطفا مقاله بادقت مطالعه کنید

 4. مهشاد گفت:

  ساختار سینک گرانیتی از چیه

  1. HOGONIK گفت:

   سلام مهشاد عزیز
   گرانیت یک نوع سنگ آذرین است که از مواد معدنی مختلف تشکیل شده است. به زبان ساده مواد تشکیل دهنده سینک گرانیتی تقریبا از هفتاد تا هشتاد درصد از سنگ گرانیت استفاده می‌شود و مابقی آن را مواد اکرلیک و ماده پرکننده رزین تشکیل می‌دهد.

 5. محمدعلی گفت:

  تفاوت سینک کورین و گرانیتی چیست؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام محمدعلی عزیز
   این دو متریال تفاوت‌های جزئی مانند لکه‌پذیری کمتر سینک گرانیتی نسبت به سینک کورین، مقاومت بالاتر سینک گرانیتی در برابر خط‌وخش نسبت به سینک کورین و… با یکدیگر دارند.

 6. امیری گفت:

  سنگ سینک گرانیتی از چی تشکیل شده

  1. HOGONIK گفت:

   سلام امیری عزیز
   مواد تشکیل دهنده سینک گرانیتی تقریبا از هفتاد تا هشتاد درصد از سنگ گرانیت استفاده می‌شود و مابقی آن را مواد اکرلیک و ماده پرکننده رزین تشکیل می‌دهد.

 7. محسن چالاک گفت:

  آیا سینک گرانیتی خوب است؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام محسن چالاک عزیز
   یکی از نقاط برتری سینک گرانیتی نسبت به دیگر سینک‌ها مانند سینک کورین، دوام و استحکام بالای آن است که رابطه مستقیمی با جنس و متریال و به‌تبع قیمت آن خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *