دکوراسیون داخلی

وال هنگ چیست؟

توالت وال هنگ در سرویس بهداشتی

با قاطعیت می‌توان گفت که مهم‌ترین قسمت و عنصر همه سرویس‌های بهداشتی، توالت آن است. توالتی برای شما عالی خواهد بود که هم کارایی بالایی داشته باشد، هم استفاده از آن راحت باشد و هم ظاهری لوکس و مدرن داشته باشد. می‌توان گفت که وال هنگ، جدا از کارایی بالایی که دارد، جلوه‌ای شیک، زیبا و مدرن به سرویس بهداشتی شما هدیه می‌دهد و دقیقاً همان چیزی خواهد بود که شما از یک توالت در نظر دارید.

ما در این مقاله سعی داریم تا با شرح موضوعاتی مثل ابعاد وال هنگ، تفاوت وال هنگ و توالت فرنگی و انواع وال هنگ، شمارا با این محصول آشنا کنیم تا امر انتخاب و خرید وال هنگ را برای شما آسان‌تر و لذت‌بخش‌تر کنیم.

 

تعریف وال هنگ به زبان ساده

وال هنگ یا همان  (wall hung) در واقع نوعی توالت فرنگی است؛ با این تفاوت که هیچ پایه‌ای ندارد و روی زمین قرار نمی‌گیرد، بلکه به‌وسیله استراکچر یا چارچوبی خاص که در داخل دیوار سرویس بهداشتی تعبیه می‌شود، بر روی دیوار قرار می‌گیرد. طراحی مدرن و منحصربه‌فرد وال هنگ باعث می‌شود تا سرویس بهداشتی شما بزرگ‌تر به نظر بیاید؛ زیرا جای کمتری اشغال می‌کند و باعث می‌شود تا بتوانید در دیزاین سرویس بهداشتی خود، از فضای بیشتری استفاده کنید.

ابعاد وال هنگ استاندارد چقدر است؟

همان‌طور که به آن پرداخته شد، وال هنگ فضای کمی از سرویس بهداشتی را به خود اختصاص می‌دهد. اما ممکن است برای شما سؤال شود که وال هنگ چه اندازه‌ای دارد و استاندارد ابعاد وال هنگ چیست؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که مخزن‌های توالت فرنگی وال هنگ به ‌طور استاندارد بین ۸ تا ۱۲ سانتی‌متر در نظر گرفته می‌شوند. درواقع این ضخامت یا ۸ سانتی‌متری است یا ۱۲ سانتی‌متری. در طراحی عرض این مخزن‌ها به‌طورکلی از اندازه ۵۵ سانتی‌متر استفاده می‌شود که از لبه‌های چهارچوب آن‌ها محاسبه و طراحی می‌شوند.

ارتفاع استاندارد قرارگیری توالت فرنگی وال هنگ دقیقاً مانند نصب توالت فرنگی معمولی است، یعنی بین ۴۰ تا ۵۵ سانتی‌متر از کف سرویس بهداشتی تا روی توالت. باید اضافه کنیم، استراکچر و چهارچوب توالت فرنگی وال هنگ، دارای پایه‌هایی با قابلیت تنظیم است که به شما این امکان را می‌دهد تا ارتفاع توالت فرنگی را بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر بالاتر و پایین‌تر تنظیم کنید. پس اگر قد شما بلند است، می‌توانید ارتفاع وال هنگ خود تا حدود ۶۵ سانتی‌متر از کف سرویس بهداشتی تنظیم کنید و اگر کودکی نیاز به استفاده از توالت را دارد، می‌توانید ارتفاع وال هنگ را تا ۳۵ سانتی‌متر نیز پایین بیاورید.

به طور خلاصه می‌توان گفت که ابعاد توالت فرنگی وال هنگ، دارای طول ۸ تا ۱۲ سانتی‌متر، عرض ۵۵  سانتی‌متر و ارتفاع ۴۰ تا ۵۵ سانتی‌متر از کف سرویس بهداشتی است.

توالت فرنگی وال هنگ

 

انواع وال هنگ و تفاوت آن ها

به‌طورکلی می‌توان گفت که وال هنگ در طرح‌ها و رنگ‌های بسیار زیادی تولید و استفاده می شود، اما از تفاوت‌های اصلی والهنگ‌ها با یکدیگر، سیستم تخلیه آن‌ها است. والهنگ از نظر تخلیه به دودسته اصلی یعنی سیفونی  و واش‌دون تقسیم‌بندی و شناخته می‌شود. در واقع سیستم تخلیه سیفونی، همان روشی است که در طراحی توالت فرنگی‌های معمول استفاده می‌شود؛ بدین صورت که با کشیدن سیفون، دریچه باز می‌شود و حجمی از آب، فاضلاب درون لگن را به سمت پایین هدایت می‌کند. حجم آب مصرفی در سیستم سیفونی نسبتاً بیشتر است، به همین خاطر در اکثر وال هنگ‌های جدید از سیستم واش‌دون استفاده می‌شود.

سیستم واش دون (wash down)، سیستمی جدیدتر بوده  و برای استفاده بهینه از آب طراحی شده است که علاوه بر صرفه‌جویی در مصرف آب، مشکل گرفتگی را نیز به صفر می‌رساند. در سیستم تخلیه واش دون، آب به‌وسیله پمپ‌هایی که در وال هنگ طراحی شده‌اند، با فشار زیاد از کناره‌های توالت فرنگی خارج می‌شود. به طور هم‌زمان عملیات تخلیه نیز به‌وسیله یک زانویی کوتاه به انجام می‌رسد. در طراحی وال هنگ به‌وسیله سیستم واش دون، علاوه بر مصرف کم آب، به‌خاطر زانویی کوتاه‌تری که دارد فضای کمتری هم به خود اختصاص می‌دهد.

 

وال هنگ بیده دار چیست؟

یک از جدیدترین انواع وال هنگ، وال هنگ بیده دار است که در مدت کوتاهی به محبوبیت بسیار زیادی دست پیدا کرده است. توالت فرنگی بیده دار در واقع مدلی از توالت فرنگی است؛ اما در ابعاد بزرگ‌تر که سیستم شستشو در آن به طور اتوماتیک و خودکار است؛ به همین خاطر دیگر احتیاجی به نصب شلنگ نخواهد داشت. این مدل از توالت وال هنگ را با نام توالت فرنگی خود شور نیز می‌شناسند.

 بیده در واقع نام قسمتی از وال هنگ است که در داخل بدنه توالت فرنگی تعبیه شده است و به‌صورت خودکار، پروسه پاشیدن آب را انجام می‌دهد. به همین خاطر این امکان را فراهم می‌کند تا بدون شلنگ، عمل شست‌وشو صورت پذیرد. یعنی در استفاده از وال هنگ بیده دار، دیگر نیاز به نصب شلنگ یا لوله‌کشی نخواهد بود.

وال هنگ بیده دار نیز در دو نوع دستی یا دیجیتالی طراحی و تولید می‌شود. در مدل دستی و در کنار کاسه توالت فرنگی، شیر آبی وجود دارد تا بشود فشار و مقدار و همین‌طور دمای آب را تنظیم نمود. به همین خاطر این طرح وال هنگ بیده دار نسبت به طرح‌های دیگر بسیار ارزان‌تر است. مدل پیشرفته‌تر از وال هنگ بیده دار، وال هنگ بیده دیجیتالی است. در این مدل بیده‌ها، صفحه کلیدی به شکل فیزیکی یا مانیتور تعبیه شده است که امکان تنظیم آب، دما و فشار را فراهم می‌کند.

کاسه وال هنگ ایران مدل ویرپول – درب PP – سفید

قیمت اصلی ۴/۴۷۵/۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۳/۴۹۰/۵۰۰ تومان است.

کاسه وال هنگ ایران مدل ویرپول – درب UF – سفید

قیمت اصلی ۵/۵۰۰/۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۴/۲۹۰/۰۰۰ تومان است.

 

تفاوت وال هنگ با توالت فرنگی

 همان‌طور که ممکن است بدانید توالت فرنگی و وال هنگ، تفاوت‌های ظاهری دارند؛ اما تفاوت اصلی بین این دو مدل در مخزن آب و پروسه تخلیه لگن آن‌ها است. همان‌طور که گفته شد سیستم تخلیه لگن در وال هنگ به‌طوری طراحی می‌شود که بتواند تا حدود زیادی در مصرف آب صرفه‌جویی کند به همین خاطر از نظر مصرف، کارکرد بهتری نسبت به توالت فرنگی خواهد داشت. اما چگونه وال هنگ در صرفه‌جویی در آب بسیار مناسب است؟

زیرا در وال هنگ برای تخلیه از یک سیستم پمپاژ آب استفاده می‌شود تا حجم کمتری از آب را با فشار بیشتری تخلیه کند؛ بر خلاف توالت‌های معمولی که از فلاش تانک‌های عادی در طراحی آن‌ها استفاده می‌شود.

باید اضافه کنیم که وال هنگ‌ها علاوه بر صرفه‌جویی در فضا و مصرف آب، صدای خیلی کمی هنگام تخلیه تولید می‌کنند و از طرفی، استحکام بالاتری نسبت به توالت فرنگی دارند. به همین خاطر در برخی فضا‌ها مثل هتل‌ها، بیمارستان‌ها و محیط‌های کاری بسیار مناسب و کار‌آمد خواهند بود.

از طرفی در توالت فرنگی‌های معمولی، مخزن آب یا همان فلاش تانک در پشت توالت قرار می‌گیرد و به آن متصل است یا به‌صورت وال هنگ طراحی می‌شود که فلاش تانک وال هنگ، خود نیز به دو صورت توکار و روکار طراحی و اجرا می‌شود. اما در طراحی مخزن آب توالت فرنگی وال هنگ، فلاش تانک درون دیوار و در چهارچوب یا همان استراکچر قرار می‌گیرد که توکار محسوب می‌شود.

 

تنوع رنگ توالت فرنگی وال هنگ

وال هنگ نوعی جدید و مدرن از توالت فرنگی است به همین خاطر در رنگ‌های ساده اما بسیار متنوعی طراحی و اجرا می‌شوند. در طراحی و دیزاین سرویس بهداشتی به سبک مدرن و مینیمال، تمرکز بر روی سادگی و درعین‌حال زیبایی است. به همین خاطر وال هنگ سفید، وال هنگ مشکی و وال هنگ طلایی، محبوب‌ترین رنگ‌ها در طراحی وال هنگ هستند.

تمیز و ساده مثل وال هنگ سفید

همان‌طور که ممکن است بدانید، رنگ سفید حس تمیزی و سادگی را به دیدگان منتقل می‌کند. استفاده از وال هنگ سفید در سرویس بهداشتی، حسی مدرن و شیک را به سرویس بهداشتی شما هدیه می‌دهد.

وال هنگ طلایی، ساده اما لوکس!

اگر به دنبال دیزاینی ساده اما شیک و لوکس در طراحی سرویس بهداشتی خود هستید، وال هنگ طلایی می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. زیرا رنگ طلایی رنگی ساده است، اما حس لوکس و شیک‌بودن را به ذهن ما القا می‌کند.

وال هنگ مشکی

رنگ سیاه، حس آرامش و سکوت را به ذهن ما می‌آورد. برای همین استفاده از والهنگ مشکی در دیزاین سرویس بهداشتی، حس آرامش و درعین‌حال شیک و سادگی را به ذهن ما می‌آورد.

کاسه وال هنگ ایران مدل نیو آرک (وارداتی) – درب چینی – سفید

قیمت اصلی ۱۱/۰۰۰/۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۹/۳۴۰/۰۰۰ تومان است.

کاسه وال هنگ ایران مدل یورو فلت (وارداتی) – درب چینی – سفید

قیمت اصلی ۱۱/۳۰۰/۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱۰/۱۷۰/۰۰۰ تومان است.

 

مزایا و معایب وال هنگ

والهنگ‌‌‌ها به‌واسطه تفاوت‌هایی که با دیگر توالت‌ها دارند، مزایای منحصربه‌فردی هم دارند. در ادامه می‌خواهیم تا به شما برخی از مزایا و معایب وال هنگ را توضیح دهیم تا امر انتخاب و خرید وال هنگ را برای شما آسان‌تر و سریع‌تر کنیم تا با درنظرگرفتن سلیقه شخصی، فضای سرویس بهداشتی خود و بودجه‌ای که در اختیار دارید، بهترین تصمیم را بگیرید.

مزایای باورنکردنی استفاده از وال هنگ!

۷ نکته‌ای که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، به‌طور کلی دلایلی هستند که محبوبیت و فروش وال هنگ را به بالاترین سطح خود رسانده است:

کاهش مصرف آب

یکی از بزرگ‌ترین مزایای وال هنگ که پیش‌تر هم به آن اشاره کرده‌ایم، مصرف کم آب است. مخزن آب این مدل توالت‌ها کوچک‌تر است؛ اما پس از پر شدن کامل، مقدار آب قابل‌توجهی را در خود ذخیره می‌کنند.

استحکام بیشتر

همان‌طور که می‌دانید وال هنگ پایه ندارد و روی دیوار سرویس بهداشتی نصب می‌شود همچنین فلاش تانک مورد استفاده برای وال هنگ ها از نوع فلاش تانک توکار است پس باید از استحکام بالایی برخوردار باشند تا هم خود و هم دیوار آسیب نبیند. به همین خاطر ساختاری مستحکم‌تر و بادوام‌تری دارند. علاوه بر بدنه، سیستم لوله‌کشی وال هنگ هم استحکام و مقاومت بیشتری دارد.

کاهش صدا

وال هنگ‌ها در هنگام تخلیه لگن، صدای بسیار کمی ایجاد می‌کنند و آرامش بیشتری در خانه ایجاد می‌کنند. همین‌طور برای فضاهایی که به آرامش و حفظ سکوت نیاز دارند مانند بیمارستان‌ها و دفتر کار، می‌تواند بسیار مناسب باشد.

تنظیمات ارتفاع

یکی از مزایای منحصربه‌فرد وال هنگ، قابلیت تنظیم ارتفاع آن است؛ زیرا استفاده را برای هر قد و سنی بسیار آسان‌تر می‌کند. همان‌طور که درباره ابعاد توالت فرنگی وال هنگ ذکر شد، می‌توان ارتفاع آن را تا ۶۵ سانتی‌متر تنظیم کرد و برای کودکان، آن را تا ۳۵ سانتی‌متر نیز پایین برد. شما همچنین می‌توانید با مطالعه مقاله نصب والهنگ به صورت گام به گام، خودتان برای نصب و نگهداری والهنگ دست به کار شوید.

نظافت راحت‌تر

در سیستم تخلیه وال هنگ از پمپاژ آب استفاده می‌شود. این موضوع سبب می‌شود تا آلودگی بسیار کمتری در لگن و لوله‌های تخلیه به وجود بیاید. از طرفی چون به دیوار سرویس بهداشتی متصل است، تمیزکردن زمین زیر آن بسیار راحت‌تر خواهد بود.

کاهش بوی نامطبوع

سیستم واش دون یا همان پمپاژ، علاوه بر صرفه‌جویی در آب و کمک به نظافت توالت، باعث می‌شود تا بوی نامطبوع خیلی کمتری در توالت شکل بگیرد. زیرا آب با فشار و سرعت بالایی فاضلاب داخل لگن را به سمت چاه هدایت می‌کند و فرصت انتشار بو را می‌گیرد.

صرفه‌جویی در فضا

بخشی از سیستم وال هنگ درون دیوار سرویس بهداشتی تعبیه می‌شود به همین خاطر نسبت به توالت فرنگی، فضای بسیار کمتری اشغال می‌کند. این نکته باعث می‌شود تا برای فضاهای کوچک‌تر مانند آپارتمان‌ها و سوئیت‌ها، بهترین گزینه باشد. حتی ترکیب توالت فرنگی وال هنگ با روشویی کابینتی و فلاش تانک توکار مناسب در دیزاین سرویس بهداشتی، می‌تواند شمارا در استفاده بهینه و بهتر از فضا بسیار کمک کند.

 

معایب وال هنگ چیست؟

طراحی منحصربه‌فرد وال هنگ، معایبی جزئی نیز به دنبال دارد. به خاطر استفاده متریال مستحکم و سیستم واش‌دون در وال هنگ‌ها، قیمت بالاتری نسبت به توالت‌های معمولی دارند. از طرفی برای تعبیه آن روی دیوار، باید استراکچر و چهارچوب آن درون دیوار نصب شود که ممکن است کمی تعمیر و نصب آن را دشوار کند. اما به‌طورکلی خرید وال هنگ مانند سرمایه‌گذاری است؛ زیرا به‌خاطر مصرف کم آب و همچنین متریال مستحکم که در آن به کار برده می‌شود، در طولانی‌مدت هزینه کمتری خواهد داشت و شمارا از خرید دوباره توالت بی‌نیاز خواهد کرد.

 

بهترین برند وال هنگ کدام است؟

ما در مقاله‌ای مفصل به موضوع بهترین برند وال هنگ پرداخته‌ایم و به طور کامل، تمام اطلاعاتی را که در امر انتخاب و خرید مناسب‌ترین وال هنگ نیاز دارید برای شما شرح داده‌ایم. در این مطلب صرفاً می‌خواهیم تا معرفی کوتاهی به بهترین برندهای وال هنگ داشته باشیم.

وال هنگ بهتر است یا توالت فرنگی؟

در آخر، می‌توانیم نسبت به توضیحات ارائه شده تصمیم بگیریم تا باتوجه‌به بودجه موردنظر و سلیقه خود، چه محصولی برای ما مناسب‌تر و بهتر است.

اگر به دنبال صرفه‌جویی در مصرف آب هستید و می‌خواهید سرویس بهداشتی خود را به سبک مدرن و مینیمال دیزاین کنید و ظاهری لوکس به سرویس بهداشتی بدهید، انتخاب وال هنگ برای شما مناسب خواهد بود. از طرفی همان‌طور که گفته شد، وال هنگ صدای بسیار کمتری ایجاد می‌کند و بوی نامطبوع کمتری از آن انتشار می‌یابد. اما به‌خاطر طراحی منحصربه‌فرد و متریال مستحکم خود، قیمت بالاتری نسبت به توالت فرنگی‌های معمولی خواهد داشت.

 

نمایندگی وال هنگ

در نهایت پس از انتخاب مدل و طرح موردعلاقه و مناسب خود، خریداری وال هنگ از نمایندگی مورداعتمادی که بیشترین تنوع طرح و مدل را دارا باشد، انتخابی بسیار مهم است. شما می‌توانید با مراجعه به هوگونیک، نمایندگی وال هنگ در تهران، انواع مدل‌های وال هنگ را مشاهده و طرح باب سلیقه و موردنظر خود را تهیه فرمایید. اگر مراجعه حضوری به نمایندگی هوگونیک برایتان مقدور نیست، صرف زمان و پیمودن مسیر برایتان دشوار است یا قصد خرید وال هنگ از شهرهای دیگر را دارید نگران نباشید؛ زیرا می‌توانید به‌صورت آنلاین از سایت هوگونیک دیدن فرمایید و به‌صورت اینترنتی از موجودی و تنوع محصولات باخبر شوید.

امیدواریم که مطالب برای شما مفید واقع شده باشند. تجربیات و نظرات ارزشمند خود را با ما در میان بگذارید و حتماً مطالب را برای دوستان و عزیزان خود به اشتراک بگذارید.

8 دیدگاه در “وال هنگ چیست؟

 1. مارال گفت:

  درباره وال هنگ بیده دار امکانش هست توضیح بدید

  1. HOGONIK گفت:

   یک از جدیدترین انواع وال هنگ، وال هنگ بیده دار است که سیستم شستشو در آن به طور اتوماتیک و خودکار است؛ به همین خاطر دیگر احتیاجی به نصب شلنگ نخواهد داشت. وال هنگ بیده دار نیز در دو نوع دستی یا دیجیتالی طراحی و تولید می‌شود. در مدل دستی و در کنار کاسه توالت فرنگی، شیر آبی وجود دارد تا بشود فشار و مقدار و همین‌طور دمای آب را تنظیم نمود. مدل پیشرفته‌تر از وال هنگ بیده دار، وال هنگ بیده دیجیتالی است. در این مدل بیده‌ها، صفحه کلیدی به شکل فیزیکی یا مانیتور تعبیه شده است که امکان تنظیم آب، دما و فشار را فراهم می‌کند.

 2. نوید عظیمی راد گفت:

  بهترین مارک وال هنگ ایرانی چیه؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام نوید عزیز
   به‌عنوان بهترین وال هنگ می‌توان به وال هنگ ایران، مروارید و گبریت اشاره کرد.

 3. danial گفت:

  ارتفاع توالت فرنگی وال هنگ چقدر است ؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام دانیال عزیز
   هنگام نصب وال هنگ، عموماً ارتفاع آن را بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌‎متر در تظر می‌گیرند.

 4. ثریا کاظمی گفت:

  والهنگ چیست؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام ثریا کاظمی عزیز
   وال هنگ نوع جدید و محبوبی از توالت فرنگی است که پایه نداشته و روی دیوار نصب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *