دکوراسیون آشپزخانه, دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی, دکوراسیون داخلی

تمیز کردن شیرآلات در ۵ دقیقه!

برق انداختن و تمیز کردن شیرآلات با پارچه و محلول

تمیز کردن شیرآلات سرویس بهداشتی و آشپزخانه به دلیل تماس مستقیم و دائمی دست افراد، اهمیت بسیار ویژه ای دارد. این وسیله به سرعت آلوده می‌شود و میکروب‌ها و باکتری‌های دست‌های آلوده را به خود جذب می‌کند. از طرفی علاوه بر جذب میکروب و بهداشتی نبودن آن‌ها، به مرور زمان شیرآلات زیبایی اولیه خود را نیز از دست می‌دهند. پس از تبخیر آب، املاح و مواد معدنی که در آن وجود دارد باعث ایجاد رسوب داخل شیرآلات می‌شود که کند شدن حرکت جریان را به دنبال دارد. شیرآلات حمام مورد استفاده برای آب گرم بیشتر در معرض این آلودگی‌ها هستند. این املاح و باکتری‌ها علاوه بر ضرری که برای سلامتی افراد خانواده دارند، جلوه بدی به خانه شما می‌دهند. به همین دلیل تمیز کردن شیرآلات یکی از کارهای ضروری هر خانه است.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

شوینده های شیمیایی ممنوع

برخی افراد از شوینده‌های بهداشتی آماده و صنعتی برای برق انداختن شیرآلات استفاده می‌کنند؛ اما پس از چند بار استفاده از مواد شیمیایی امکان تغییر رنگ شیرآلات وجود دارد و در صورت استفاده مداوم از این مواد، شیرآلات کدر می‌شوند. علاوه بر مضرات گفته شده در مورد مواد شوینده صنعتی، هزینه‌ مواد شیمیایی استفاده شده بسیار زیاد است که در نهایت نتیجه‌ای نیز در پی نداشته است. گاهی اوقات نیز افراد به دلیل عدم اطلاعات کافی از سیم ظرف‌شویی برای شستن شیرآلات استفاده می‌کنند. استفاده از سیم ظرف‌شویی نیز باعث ایجاد خط و خش روی آن‌ها می‌شود. به همین دلیل ما در این مقاله بهترین روش برای تمیز کردن شیرآلات بهداشتی را با محصولات خانگی توضیح داده‌ایم تا با هزینه کم شیرآلات همیشه براقی داشته باشید.

برق انداختن شیرآلات

 

به بهای براق کردن، شیرآلات خود را نابود نکنید!

مهم‌ترین نکته‌ای که باید قبل از برق انداختن شیرآلات خود باید به آن توجه کنید جنس، برند و کیفیت شیرآلاتی است که در اختیار داشته یا قصد خرید آن را دارید.

روش ها و پاک کننده های مختلفی (مانند: تمیزکردن شیرآلات با جوش شیرین) برای انواع مختلف شیرآلات وجود دارد، مثلا یکی از بهترین روش ها برای تمیزکردن و برق انداختن شیرآلات استیل استفاده از سرکه است، همچنین لیمو ترش جزو یکی از بهترین پاک کننده ها است.

به دلیل اهمیت این موضوع هوگونیک علاوه بر گردآوری ومعرفی بهترین نوع شیرالات بنابر سلایق شما برای خرید، کاربردی ترین روش های شستشو و براق کردن شیرآلات را در اختیار شما قرار داده است.

ولی استفاده از این روش ها هم قاعده ای دارد که باید رعایت شود

جادوی جوش شیرین

پودر جوش‌شیرین با نام شیمیایی بیکربنات سدیم، بر خلاف تصور عموم مردم تنها برای پخت و پز کاربرد ندارد، بلکه از آن برای تمیز کردن سطح وسایلی مانند شیرآلات، سینک ظرف‌شویی و اجاق گاز نیز استفاده می‌شود. اگر نقاطی از شیرآلات دارای رسوب است که امکان تمیز کردن آن با دستمال وجود ندارد، از مسواک استفاده کنید.

شیر دستشویی تمیز

مقداری جوش‌شیرین را روی مسواک بریزید و بر روی سطح شیرآلات به صورت دورانی بکشید. سپس آن را آبکشی کنید. همچنین می‌توانید از خمیر جوش‌شیرین نیز برای تمیز کردن شیرآلات استفاده کنید. یک چهارم فنجان جوش‌شیرین را با مقداری آب ترکیب کنید تا خمیر به دست آمده نه خیلی سفت و نه آبکی باشد. سپس خمیر را با کمک پارچه روی شیرآلات بکشید و در نهایت شیرآلات را با آب بشویید. پس از آبکشی شیرآلات را با دستمال خشک کنید تا لکه آب روی آن باقی نماند. با این روش شیرآلات شما مانند روز اول خود برق می‌زند.

دم دستی ترین شوینده خانگی

 یکی از روش‌های ساده برای تمیز کردن شیرآلات، استفاده از محلول آب و صابون است. با استفاده از مایع ظرف‌شویی یا دست‌شویی و ترکیب آن‌ها با آب، محلول کف غلیظ درست کنید و سپس روی شیرآلات بکشید. در انتها شیرآلات را آبکشی کنید. در پایان کار با دستمال تمیز و نرم شیرآلات را خشک کنید. محلول آب و صابون کاملاً بدون ضرر برای انسان بوده و هیچ آسیبی به شیرآلات نمی‌رساند.

شیر آشپزخانه براق

اگر کثیفی شیر به حدی است که با این محلول به راحتی تمیز می‌شود، بهتر است در اولین اقدام از این محلول استفاده کنید.

سرکه، پاک کننده همه فن حریف

از سرکه نیز می‌توانید برای تمیز کردن شیرآلات استفاده کنید. هنگام استفاده از محلول دقت کنید که جنس شیرآلات شما نیکل، آهنی یا رنگی نباشد زیرا ممکن است باعث از بین رفتن رنگ شیرآلات رنگی شود. همچنین به دلیل اسیدی بودن، برای پاک کردن شیرآلات قدیمی آهنی و نیکل مناسب نیست. مقدار یک تا دو قاشق غذاخوری سرکه سفید در یک فنجان آب کفایت می‌کند. از پارچه‌ای تمیز و نرم استفاده کنید. پارچه را کاملاً به محلول آغشته کرده و بر روی سطح شیرآلات قرار دهید. سپس بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه با یک دستمال تمیز دیگر شیرآلات را پاک کنید. اگر با این روش هنوز مقداری جرم روی شیرآلات باقی ماند، این کار را چند مرتبه دیگر تکرار کنید. هنگام استفاده از سرکه از دست کش استفاده کنید تا پوست دست شما آسیبی نبیند.

 استفاده از لیموترش

برای تمیز کردن سطوح شیرآلات می‌توانید از آب لیمو یا لیموترش استفاده کنید. این ماده علاوه بر تمیز کردن سطوح شیرآلات، بوی خوبی به فضا می‌دهد. لیموترش را از وسط نصف کرده و روی شیرآلات بکشید. در انتها آن را آبکشی کرده و با دستمال پاک کنید این مورد هم یک روش ساده و خانگی دیگر برای برق انداختن شیرآلات است.

شاید دیگر نوشابه نخورید!

روزانه افراد زیادی را می‌بینیم که بدون نوشابه غذا نمی‌خورند یا در اکثر وعده‌های غذایی خود این نوشیدنی را کنار غذا قرار داده‌اند. خیلی از ما از مضرات خوردن نوشابه آگاهیم ولی آن را جدی نمی‌گیریم. از نوشابه به عنوان یک پاک کننده قوی شیرآلات استفاده می‌شود. مقداری نوشابه را روی سطح شیر ریخته و پس از چند دقیقه آبکشی کنید، متوجه تأثیر شگفت‌انگیز این ماده در تمیز کردن سطوح خواهید شد و شاید پس از این کار این نوشیدنی مضر را از وعده‌های غذایی خود حذف کنید!

کدام روش برای تمیز کردن روزانه شیرآلات مناسب است؟

 محلول آب و صابون به عنوان پاک کننده روزانه شیرآلات بهترین انتخاب است. این محلول کاملاً بدون بو و ضرر بوده و از نظر اقتصادی بسیار به صرفه است. اگر هر روز یا یک روز درمیان از این محلول استفاده کنید، جرم زیادی در  شیرآلات رسوب نمی‌کند و نیازی به استفاده از سایر محلول‌ها نیست. همچنین برای جلوگیری از رسوب مجدد شیرآلات می‌توانید از فیلترهای چند مرحله‌ای آب و سیستم فیلتراسیون آب استفاده کنید.

برای تمیز کردن شیرآلات از چه موادی استفاده نکنیم؟

استفاده از مواد شیمیایی و پاک‌کننده‌های صنعتی علاوه بر ضرری که برای انسان دارند، دارای بوی نامطبوعی نیز هستند. به همین دلیل برای تمیز کردن شیرآلات توصیه نمی‌شوند. این مواد شیمیایی با از بین بردن آبکاری شیرآلات باعث آسیب به آن‌ها می‌شوند.

حاصل تمیز کردن شیر روشویی

یکی از بدترین شوینده های برای شیرآلات جوهرنمک است و باعث از بین رفتن لعاب سطح شیر می شود، به همین دلیل بهتر است از مواد طبیعی گفته شده برای تمیز کردن شیرآلات استفاده کنید. ماده شیمیایی دیگر وایتکس است که به هیچ عنوان برای تمیز کردن شیرهای آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده نکنید.

تمیز کردن آب فشان سرشیرها

برای باز کردن آب فشان سرشیرها آن را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و جدا کنید. سپس با یک خلال دندان جرم را تا حد امکان خارج کنید. سپس محلول سرکه یا آب و صابون درست کرده و آب فشان را برای چند ساعت داخل آن بگذارید؛ در انتها آن را آبکشی کرده و در جای خود وصل کنید.

آموزش تمیز کردن آبفشان شیرآلات

شاید برای شما جالب باشد که بدانید پرفروش ترین و بهترین شیرآلات ایرانی کدام برند است! کیفیت ساخت شیر در تمیز شدن آن تاثیر مستقیم دارد، پس به شما پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید: پرفروش ترین شیرآلات ایرانی

در نهایت خوشحال خواهیم شد اگر نکته ای در مورد نحوه تمیز کردن شیرآلات مختلف مثل استیل، شیرآلات رنگی و … می‌دانید که به درد سایر دوستان می‌خورد زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید تا با نام خودتان در همین مطلب ثبت شود.

8 دیدگاه در “تمیز کردن شیرآلات در ۵ دقیقه!

 1. آتی گفت:

  ما خانوما رو تمیز و براق بودن شیرآلات خیلی حساسیم :)))
  مرسی

  1. HOGONIK گفت:

   سلام، بله دقیقا درست می فرمایید.
   برق زدن شیرآلات و تمیز بودن سرویس بهداشتی برای اکثر خانوم ها بسیار مهم است.

 2. خانم بزرگ گفت:

  خیلی ممنونیم

  1. HOGONIK گفت:

   سلام خانم بزرگ عزیز،
   خواهش میکنم. خوشحالیم از همراهی شما

 3. پیر مرد گفت:

  از خمیر دندان استفاده کنید واقعا سفید کننده است و لکه هم ازبین می برد

  1. HOGONIK گفت:

   سلام پیرمرد عزیز
   ممنون که تجربه خود را به اشتراک گذاشتید، بله یکی از پاک کننده ها خمیردندان است ولی بهترین گزینه نیست.
   موفق باشید

 4. فرین گفت:

  ترکیب جوش شیرین و سرکه واقعا همه فن حریفه

  1. HOGONIK گفت:

   سلام فرین عزیز
   بله درسته طی تحقیقاتی که تیم ما انجام داده و با استفاده از تجربیات دیگران ما هم به این نتیجه رسیدیم که هر کدوم از عوامل نام برده شده تاثیر به سزایی در تمیزی شیرالات داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *