دکوراسیون داخلی

استفاده از گلهای آپارتمانی در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی با گیاهان آپارتمانی

از فضای بی‌روح خانه‌تان خسته شده‌اید؟! دنبال یک تغییر کم‌هزینه برای جان‌بخشی به دکوراسیون داخلی هستید؟ پس گیاهان آپارتمانی را دریابید! می‌دانیم که نگهداری از گل و گیاه داخل خانه کار ساده‌ای نیست. اما ارزشش را دارد! استفاده از گیاهان آپارتمانی در طراحی داخلی، روز به روز محبوب‌تر می‌شود. گل و گیاه در فضای خانه نه تنها باعث جذابیت و زیبایی می‌شود، بلکه در سلامت بدن شما نیز نقش دارند.

گیاهان مانند سایر اجزای دکوراسیون داخلی دارای اهمیت ویژه هستند. روش‌های خلاقانه بسیاری برای افزودن گیاهان به طراحی داخلی وجود دارد. انتخاب دقیق یک گیاه آپارتمانی، جلوه بی‌نظیری به خانه شما می‌بخشد و باعث می‌شود ارتباط بیشتری با طبیعت بکر داشته باشید.

برخی از فواید نگهداری از گل و گیاه در آپارتمان

فواید زیادی برای نگهداری و استفاده از گلهای آپارتمانی در منابع مختلف اشاره شده است. ما فقط ۵ مورد از آنها اشاره می کنیم:

گیاهان به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کنند

این جانداران سبزهم‌چنین می‌توانند به شما در کنترل فشار خون، احساس آرامش و رضایت فردی کمک کنند.

گیاهان آپارتمانی می‌توانند به شما در بهتر خوابیدن کمک کنند

بعضی از گیاهان در شب اکسیژن تولید می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند که خواب بهتری داشته باشید.

گل و گیاه داخل خانه هوا را تصفیه می‌کنند

گیاهان از طریق یک فرآیند فیلتر طبیعی، کیفیت هوا را بهبود می‌بخشند و به شما در راحت‌تر نفس کشیدن کمک می‌کنند. همه ما به شدت درگیر آلودگی هوا هستیم، تنها همین دلیل برای دکور کردن خانه هایمان با استفاده از انواع گلهای آپارتمانی کافی است.

گیاهان می‌توانند بهره‌وری اعضای خانه را افزایش دهند

در حقیقت گیاهان به شما کمک می‌کنند تا بیشتر متمرکز شوید و خلاقیت، حافظه و خلق و خوی خود را بهبود ببخشید.

گیاهان به مبارزه با سرماخوردگی و آلرژی کمک می‌کنند

گیاهان رطوبت محیط را افزایش داده و گرد و غبار موجود در محیط را کاهش می‌دهند. با این کار به مبارزه با سرماخوردگی کمک می‌کنند. اگر در مورد آلرژی می‌خواهید به شما کمک کنند باید از گیاهان خود مراقبت کنید. آنها را مرتباً تمیز کنید و از جمع شدن گرد و غبار در برگ‌ها و ساقه جلوگیری کنید. بهترین گیاهان برای مبارزه با آلرژی عبارتند از: لیلیوم، پتوس، بامبو و گندمی.

اصول دکوراسیون داخلی برای افزودن گل و گیاه به خانه

این کار هم مانند سایر طراحی ها اصول و قواعدی دارد. با رعایت این نکات به شما قول می دهیم به شدت از نتیجه کار احساس رضایت خواهید کرد.

تجزیه و تحلیل فضای داخلی

استفاده از گیاهان در اتاق متناسب با دکور

اولین قدم برای افزودن گیاهان به فضای خانه، تجزیه و تحلیل فضا و درک نقاط قوت و ضعف محیط است. بررسی کنید که چه بخشی از فضا خلوت‌تر است و در کجا به جزئیات بیشتری نیاز است. در خانه قدم بزنید و از منظرهای مختلف به فضا نگاه کنید. این به شما کمک می‌کند بهترین مکان را برای گیاهان آپارتمانی انتخاب کنید.

انتخاب سبک دیزاین دلخواه

دکوراسیون جذاب با گیاهان

آیا دوست دارید دکوراسیون داخلی منزل شما مینیمال باشد یا از طرفداران سبک‌های رنگی و هنری هستید؟ رنگ‌های تیره را برای فضای خانه بیشتر می‌پسندید یا رنگ‌های خنثی و روشن؟ ابتدا سبکتان را انتخاب کنید و بر اساس آن اقدام به استفاده از گیاهان آپارتمانی مختلف بکنید.

پرهیز از شلوغ‌کاری

حتما شما این مو ضوع را از قبل می‌دانید اما فقط یک یادآوری است. گل و گیاه در یک فضای آرام بیشتر به چشم می‌آیند تا یک فضای درهم و برهم.

در نظر گرفتن اندازه گیاه

استفاده از گلدان بزرگ در پذیرایی

معمولا گیاهان بزرگ برای یک فضای مینیمالیستی زیباتر هستند. گیاهان کوچک هم به دلیل جاگیر نبودن قابل استفاده در محیط‌های کوچک و آپارتمانی هستند. حتی برای انتخاب گلدان هم دکوراسیون داخلی خانه را در نظر داشته باشید.

چند پیشنهاد خلاقانه برای جا دادن گیاه در فضای خانه

اگر فکر میکنید فضای منزل شما کوچک است و هیچ جایی برای گیاهان ندارید سخت در اشتباه هستید.

آویزان کردن گیاه

گلدان آویزان

اگر در خانه فضای محدودی دارید که نمی‌خواهید از آن برای یک گلدان استفاده کنید، آویزان کردن آن راه حل خوبی است. از این طریق می‌توانید از تمام فضاهای خالی خانه استفاده کنید. با انتخاب مناسب گیاه با توجه به قواعد بالا، زیبایی آن را دو چندان کنید.

نصب گیاه بر دیوار خانه

نصب گیاه و گلدان روی دیوار

اگر می‌خواهید طراحی شما با شکوه‌تر و کاملاً خلاقانه باشد، چرا سعی در ایجاد یک دیوار پر از گل و گیاه ندارید؟ این کار می‌تواند برای دیوارهای لخت و خالی در فضای شما مناسب باشد. شما می‌توانید در مورد اندازه و شکل گل‌ها تصمیم بگیرید. گیاهان مناسب را انتخاب کنید که متناسب با دکوراسیون داخلی‌تان باشد.

قرار دادن گیاه وسط فضا

دکور میز با کاکتوس

جز موجود در وسط فضا عنصر مهمی است که نمای تمام خانه را تکمیل می‌کند. حتی می‌توانید از چندین گیاه در وسط پذیرایی استفاده کنید. توصیه می‌کنیم از گیاهان برگ‌دار استفاده کنید که فضای خانه را بزرگ‌تر نشان دهند.

استفاده از گیاه داخل دیوایدر چوبی

استفاده از گیاهان برای پر کردن دیوار خالی

همه ما در خانه‌هایمان فضای غیر قابل استفاده‌ای را داریم که معمولا برای هیچ وسیله‌ای جور در نمی‌آید. از دیوایدر‌های چوبی پر شده از گل و گیاه برای اینگونه فضا‌ها استفاده کنید.

استفاده از درخت داخل خانه

استفاده از درختچه در دکوراسیون داخلی

امروزه طراحی مدرن شامل استفاده از درختان در فضای داخلی به عنوان یک قطعه مرکزی است. تعداد زیادی از درختان مناسب فضای آپارتمانی و سرپوشیده وجود دارد که می‌توانند جو داخل خانه شما را تر و تازه کنند. درختانی را انتخاب کنید که رشد آنها حساس و دشوار نباشد مانند درخت فرن و درخت بامبو. همانطور که گفتیم از فضاهای خالی موجود برای ایجاد یک طراحی منحصر به فرد استفاده کنید. خلاق باشید و از هر ایده‌ای که در ذهن دارید استفاده کنید.

ساختن یک گلخانه کوچک

گلخانه کوچک آپارتمانی

اگر فکر می‌کنید می‌توانید از عهده باغبانی برآیید، از یک گلخانه کوچک شیشه‌ای داخل خانه غافل نشوید. جذابیتی که یک گلخانه به خانه می‌دهد از هیچ چیز دیگری ساخته نیست!

تزیین راه‌پله با گل و گیاه

استفاده از گلدان در راه پله

از آنجا که راهروها جزئی از خانه هستند، می‌توانید به آن‌ها نیز با استفاده از گل و گیاه جان ببخشید. زیبا‌سازی این منطقه با گیاهان تازه و گیاهان گل‌دار برای مهمانان شما بسیار جذاب خواهد بود. تصور کنید زمانی که میهمانان شما وارد می‌شوند، عطر تازه گل‌ها از آن‌ها استقبال کند.

چند نمونه از گیاهان مناسب برای فضای آپارتمانی

نمونه هایی از گیاهان آپارتمانی که امروزه از محبوبیت بالایی برخوردار هستند رو به شما معرفی میکنیم. این موارد بهترین گزینه خرید نیستند اما طرفداران بسیاری دارند به همین دلیل ما هم به این گیاهان اشاره می کنیم.

سانسوریا

سانسوریا یکی از ساده ترین گیاهان برای نگهداری است. این گیاه با برگ‌های شمشیری، مانند مارهای خوش خط و خال از گلدان خارج می‌شود و جذابیت خاصی به محیط می‌دهد.

دیفن‌باخیا

این گیاه گونه‌ای خاص با برگ‌های سبز است که تلفیق رنگ سبز روشن و تیره آن را متفاوت کرده است. در دکوراسیون داخلی، گیاه دیفن باخیا در کنار یک مبلمان سفید ترکیب خیره کننده‌ای ایجاد می‌سازد.

بوستون فرن

بوستون فرن می‌تواند ده‌ها سال زندگی کند! بهترین راه برای نگهداری از آن در فضای داخلی این است که گیاه را در یک سبد آویزان کنید یا آن را روی پایه قرار دهید. شکل این گیاه شبیه یک فواره آب است و جذابیت بصرری جالبی در فضای بسته ایجاد می‌کند. می‌توانید از آن در اتاق‌ نشیمن و بالکن استفاده کنید.

دراسنا

کمتر کسی است که عاشق ظاهر عجیب این گیاه نباشد! بهترین ویژگی دراسنا، نیاز کم آن به مراقبت است. دراسنا می‌تواند سال‌ها زندگی کند. به دلیل شباهت آن با نخل، بسیاری از مردم کشورهای سردسیر ترجیح می‌دهند دراسنا نگه دارند تا حال و هوایی تابستانی را در خانه‌های خود ایجاد کنند.

گیاهان هوازی

احتمالاً یکی از اسرار‌‌آمیزترین و عجیب‌ترین گیاهان آپارتمانی هستند. آن‌ها برای رشد به خاک احتیاج ندارند، بنابراین می‌توانند از سقف آویزان شوند (حتی وارونه). بسیاری از طراحان به دلیل ظاهر خارق العاده این گیاهان در آثار خود از گیاهان هوازی استفاده می‌کنند.

فیکوس

به دلیل داشتن برگ‌های چرمی و بزرگ آن شناخته شده است. هنگامی که این گیاه را در گوشه‌ای خالی قرار دهید، تاثیر آن را بر خانه متوجه خواهید شد. گیاه فیکوس به اتاق ظاهری گرمسیری و تر و تازه می‌بخشد. به دلیل اندازه بزرگ برگ‌ها، هر گیاه بیش از ۲۰ تا ۳۰ عدد از آن‌ها ندارد. بنابراین دکوراسیون داخلی را به وسیله داشتن جزئیات بیش از حد سنگین نمی‌کند. اگر این گیاه را درون گلدان بافت شکل قرار دهید، با گیاه داخل آن ترکیب بسیار جالبی ایجاد می‌کند.

جمع بندی

از فواید گل و گیاه برای تزئین محل زندگی شما تا چندین ایده خلاقانه و جذاب برای بکارگیری ازگیاهان، مسیری بود که در این مقاله طی کردیم. ما به شدت استفاده از انواع گیاهان آپارتمانی را به شما توصیه می کنیم مهم نیست از کدام مدل، شکل و رنگ استفاده کنید چون کاملا سلیقه ای است. ما اعضای تیم تحریریه هوگونیک تمام تلاش خود را کردیم تا کسانی که قصد استفاده از گیاهان آپارتمانی را دارند بعد از خواندن این مطلب زودتر اقدام کنند و از ایده های موحود در این مطلب برای زیباسازی منزل خود استفاده کنند.

1 دیدگاه در “استفاده از گلهای آپارتمانی در دکوراسیون داخلی

  1. محبوبه گفت:

    بسیار مطالب مفیدی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *