دکوراسیون داخلی

استفاده از گل‌های آپارتمانی در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی با گیاهان آپارتمانی

از فضای بی‌روح خانه‌تان خسته شده‌اید؟! دنبال یک تغییر کم‌هزینه برای جان‌بخشی به دکوراسیون داخلی هستید؟ پس گیاهان آپارتمانی را دریابید! می‌دانیم که نگهداری از گل و گیاه داخل خانه کار ساده‌ای نیست. اما ارزشش را دارد! استفاده از گیاهان آپارتمانی در طراحی داخلی، روز به روز محبوب‌تر می‌شود. گل و گیاه در فضای خانه نه تنها باعث جذابیت و زیبایی می‌شود، بلکه در سلامت بدن شما نیز نقش دارند؛ به همین‌خاطر، تزیین خانه با گل طبیعی مناسب‌ترین انتخاب خواهد بود.

گیاهان مانند سایر اجزای دکوراسیون داخلی دارای اهمیت ویژه هستند. روش‌های خلاقانه بسیاری برای افزودن گیاهان به طراحی داخلی وجود دارد. انتخاب دقیق یک گیاه آپارتمانی و دیزاین گل در خانه، جلوه بی‌نظیری به منزل شما می‌بخشد و باعث می‌شود ارتباط بیشتری با طبیعت بکر داشته باشید.

برخی از فواید نگهداری از گل و گیاه در آپارتمان

فواید زیادی برای نگهداری و استفاده از گل‌های آپارتمانی در منابع مختلف اشاره شده است. ما فقط ۵ مورد از آنها اشاره می کنیم:

گیاهان به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کنند

این جانداران سبز هم‌چنین می‌توانند به شما در کنترل فشار خون، احساس آرامش و رضایت فردی کمک کنند.

گیاهان آپارتمانی می‌توانند به شما در بهتر خوابیدن کمک کنند

بعضی از گیاهان در شب اکسیژن تولید می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند که خواب بهتری داشته باشید.

گل و گیاه داخل خانه هوا را تصفیه می‌کنند

گیاهان از طریق یک فرآیند فیلتر طبیعی که دراقع جذب کربن‌دی‌اکسید و تبدیل آن به اکسیژن است، کیفیت هوا را بهبود می‌بخشند و به شما در راحت‌تر نفس کشیدن کمک می‌کنند. همه ما به شدت درگیر آلودگی هوا هستیم، تنها همین دلیل برای دکور کردن خانه هایمان با استفاده از انواع گلهای آپارتمانی کافی است.

گیاهان می‌توانند بهره‌وری اعضای خانه را افزایش دهند

گیاهان زینتی و گل‌ها در فضاهای داخلی قابلیت بهبود برخی از ویژگی‌های شناختی و روان‌شناختی انسان را دارند. اطلاعات علمی نشان می‌دهد که گیاهان می‌توانند تأثیرات مثبتی بر روی تمرکز، خلاقیت، حافظه و حالت روحی فرد داشته باشند. برخی گیاهان خاص قدرت آرامش‌بخشی دارند و می‌توانند فضای پذیرایی را به یک مکان آرام و مرتب تبدیل کنند.

دراین‌رابطه، یک مطالعه انجام شده است که نشان می‌دهد حضور گیاهان داخلی در محیط کار، توانایی تمرکز و عملکرد شناختی را بهبود می‌بخشد. در یک آزمایش، افرادی که در فضایی حاوی گیاهان کار می‌کردند، نتایج بهتری در آزمون‌های تمرکز و حافظه نسبت به افرادی که در فضایی بدون گیاه ‌کار می‌کردند، داشتند.

منشأ این تأثیرات می‌تواند به عوامل چندگانه‌ای نظیر افزایش رطوبت هوا، جذب گازهای آلاینده توسط گیاهان، و تأثیر آرامش‌بخش طبیعت باشد. همچنین، برخی گیاهان دارای خواص آروماتراپی و تأثیرات مثبت بر روی سیستم عصبی هستند که می‌توانند بهبود حالت روحی و کاهش استرس را تسهیل کنند.

بنابراین،اضافه‌کردن گیاهان زینتی و گل‌ها به فضای پذیرایی می‌تواند کمک‌کننده‌ای مؤثر در بهبود تمرکز، خلاقیت، حافظه و حالت روحی شما باشد. باتوجه‌به این تأثیرات مثبت، توصیه می‌شود در طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای کاری و پذیرایی، به استفاده از گیاهان و گل‌ها توجه کنید تا از فواید آنها برای بهبود کیفیت زندگی خود بهره‌برداری نمایید.

گیاهان به مبارزه با سرماخوردگی و آلرژی کمک می‌کنند

گیاهان رطوبت محیط را افزایش داده و گرد و غبار موجود در محیط را کاهش می‌دهند. با این کار به مبارزه با سرماخوردگی کمک می‌کنند. اگر در مورد آلرژی می‌خواهید به شما کمک کنند باید از گیاهان خود مراقبت کنید. آنها را مرتباً تمیز کنید و از جمع شدن گرد و غبار در برگ‌ها و ساقه جلوگیری کنید. بهترین گیاهان برای مبارزه با آلرژی عبارتند از: لیلیوم، پتوس، بامبو و گندمی.

اصول دکوراسیون داخلی برای افزودن گل و گیاه به خانه

این کار هم مانند سایر طراحی‌ها اصول و قواعدی دارد. با رعایت این نکات به شما قول می دهیم به شدت از نتیجه کار احساس رضایت خواهید کرد.

تجزیه و تحلیل فضای داخلی

استفاده از گیاهان در اتاق متناسب با دکور

اولین قدم برای افزودن گیاهان به فضای خانه، تجزیه و تحلیل فضا و درک نقاط قوت و ضعف محیط است. بررسی کنید که چه بخشی از فضا خلوت‌تر است و در کجا به جزئیات بیشتری نیاز است. در خانه قدم بزنید و از منظرهای مختلف به فضا نگاه کنید. این به شما کمک می‌کند بهترین مکان را برای گیاهان آپارتمانی انتخاب کنید. خانه‌های ما ایرانی‌ها معمولاً بافت ایرانی و قدمت‌دار خود را حفظ می‌کنند اما بازهم عنصری که ارتباط منزل ما را با مادر زمین و طبیعت نگه می‌دارد، وجود گل در خانه است.

انتخاب سبک دیزاین دلخواه

گلخانه شیک در منزل

آیا دوست دارید دکوراسیون داخلی منزل شما مینیمال باشد یا از طرفداران سبک‌های رنگی و هنری هستید؟ رنگ‌های تیره را برای فضای خانه بیشتر می‌پسندید یا رنگ‌های خنثی و روشن؟ ابتدا سبکتان را انتخاب کنید و بر اساس آن اقدام به استفاده از گیاهان آپارتمانی مختلف بکنید. رنگ‌های خنثی و روشن‌تر، فضای خانه را مدرن‌تر و بزرگتر نشان می‌دهند و استفاده از دکوراسیون گل در خانه، تضادی سازگار بین محیط طبیعی و محیط مدرن و لوکس برقرار می‌کند که دیزاین خانه را حتی بیشتر از پیش خواهد کرد.

پرهیز از شلوغ‌کاری

حتما شما این موضوع را از قبل می‌دانید اما فقط یک یادآوری است. گل و گیاه در یک فضای آرام بیشتر به چشم می‌آیند تا یک فضای درهم و برهم.

در نظر گرفتن اندازه گیاه

استفاده از گلدان بزرگ در پذیرایی

معمولا گیاهان بزرگ برای یک فضای مینیمالیستی زیباتر هستند. گیاهان کوچک هم به دلیل جاگیر نبودن قابل استفاده در محیط‌های کوچک و آپارتمانی هستند. حتی برای انتخاب گلدان هم دکوراسیون داخلی خانه را در نظر داشته باشید.

چند پیشنهاد خلاقانه برای جا دادن گیاه در فضای خانه

اگر فکر میکنید فضای منزل شما کوچک است و هیچ جایی برای گیاهان ندارید سخت در اشتباه هستید! اتفاقاً استفاده از عناصر ساده‌ای مانند دکور خانه با گل طبیعی و رنگ اتاق یا انتخاب وسایل خانه و آشپزخانه مانند روشویی کابینتی یا سینک گرانیتی به رنگ‌های روشن‌تر مانند سفید، محیط منزل و اتاق‌های خانه شما را بزرگتر و تمیزتر نشان می‌دهند.

آویزان کردن گیاه

گلدان آویزان

اگر در خانه فضای محدودی دارید که نمی‌خواهید از آن برای یک گلدان استفاده کنید، آویزان کردن آن راه حل خوبی است. از این طریق می‌توانید از تمام فضاهای خالی خانه استفاده کنید. با انتخاب مناسب گیاه با توجه به قواعد بالا، زیبایی آن را دو چندان کنید.

نصب گیاه بر دیوار خانه

نصب گیاه و گلدان روی دیوار

اگر می‌خواهید طراحی شما با شکوه‌تر و کاملاً خلاقانه باشد، چرا سعی در ایجاد یک دیوار پر از گل و گیاه ندارید؟ این کار می‌تواند برای دیوارهای خالی و بدون تزیینات در فضای شما مناسب باشد. شما می‌توانید در مورد اندازه و شکل گل‌ها تصمیم بگیرید. گیاهان مناسب را انتخاب کنید که متناسب با دکوراسیون داخلی‌تان باشد.

قرار دادن گیاه وسط فضا

مدل گلخانه کوچک در منزل

جز موجود در وسط فضا عنصر مهمی است که نمای تمام خانه را تکمیل می‌کند. حتی می‌توانید از چندین گیاه در وسط پذیرایی استفاده کنید. توصیه می‌کنیم از گیاهان برگ‌دار استفاده کنید که فضای خانه را بزرگ‌تر نشان دهند.

استفاده از گیاه داخل دیوایدر چوبی

استفاده از گیاهان برای پر کردن دیوار خالی

همه ما در خانه‌هایمان فضای غیر قابل استفاده‌ای را داریم که معمولا برای هیچ وسیله‌ای جور در نمی‌آید. می‌توانید از دیوایدر‌های چوبی پر شده از گل و گیاه برای اینگونه فضا‌ها استفاده کنید. از طرفی ارتباط طبیعی میان گل و گیاه و فضای مدرن خانه شما نیز بیشتر از قبل خواهد شد.

استفاده از درخت داخل خانه

استفاده از درختچه در دکوراسیون داخلی

امروزه طراحی مدرن شامل استفاده از درختان در فضای داخلی به عنوان یک قطعه مرکزی است. تعداد زیادی از درختان مناسب فضای آپارتمانی و سرپوشیده وجود دارد که می‌توانند جو داخل خانه شما را تر و تازه کنند. درختانی را انتخاب کنید که رشد آنها حساس و دشوار نباشد مانند درخت فرن و درخت بامبو. همانطور که گفتیم از فضاهای خالی موجود برای ایجاد یک طراحی منحصر به فرد استفاده کنید. خلاق باشید و از هر ایده‌ای که در ذهن دارید استفاده کنید.

ساختن یک گلخانه کوچک

گلخانه کوچک آپارتمانی

اگر فکر می‌کنید می‌توانید از عهده باغبانی برآیید، از یک گلخانه کوچک شیشه‌ای داخل خانه غافل نشوید. جذابیتی که یک گلخانه به خانه می‌دهد از هیچ چیز دیگری ساخته نیست!

تزیین راه‌پله با گل و گیاه

استفاده از گلدان در راه پله

از آنجا که راهروها جزئی از خانه هستند، می‌توانید به آن‌ها نیز با استفاده از گل و گیاه جان ببخشید. زیبا‌سازی این منطقه با گیاهان تازه و گیاهان گل‌دار برای مهمانان شما بسیار جذاب خواهد بود. تصور کنید زمانی که میهمانان شما وارد می‌شوند، عطر تازه گل‌ها از آن‌ها استقبال کند.

چند نمونه از گیاهان مناسب برای فضای آپارتمانی

نمونه هایی از گیاهان آپارتمانی که امروزه از محبوبیت بالایی برخوردار هستند رو به شما معرفی میکنیم. این موارد بهترین گزینه خرید نیستند اما طرفداران بسیاری دارند، چون نور و توجه کمتری نیزا دارند اما بسیار زیبا هستند و در تولید اکسیژن برای خانه شما نیز بهتر عمل می‌کنند؛ به همین دلیل ما هم به این گیاهان اشاره می کنیم.

سانسوریا

سانسوریا، نام علمی گیاهی است که به‌عنوان یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب شناخته می‌شود. این گیاه از خانواده‌ی آگاواکه‌ها (Agavaceae) به شمار می‌رود و به دلیل ظاهر خاص و جذابیتی که دارد، بسیار موردتوجه قرار می‌گیرد. سانسوریا برگ‌هایی به شکل شمشیری دارد که به طور طبیعی خمیده و حاد هستند. این برگ‌ها در رنگ‌های مختلفی از سبز تیره تا نیمه سبز و حتی نارنجی یافت می‌شوند که این تنوع رنگی زیبا را به آنها می‌بخشد. البته، برخی از انواع سانسوریا دارای نقوشی خاص و خال‌هایی شبیه به خطوط ماری روی برگ‌ها هستند که ظاهر آنها را بیشتر جذاب می‌کند.

دیفن‌باخیا

این گیاه گونه‌ای خاص با برگ‌های سبز است که تلفیق رنگ سبز روشن و تیره آن را متفاوت کرده است. در دکوراسیون داخلی، گیاه دیفن باخیا در کنار یک مبلمان سفید ترکیب خیره کننده‌ای ایجاد می‌سازد.

بوستون فرن

بوستون فرن می‌تواند ده‌ها سال زندگی کند! بهترین راه برای نگهداری از آن در فضای داخلی این است که گیاه را در یک سبد آویزان کنید یا آن را روی پایه قرار دهید. شکل این گیاه شبیه یک فواره آب است و جذابیت بصرری جالبی در فضای بسته ایجاد می‌کند. می‌توانید از آن در اتاق‌ نشیمن و بالکن استفاده کنید.

دراسنا

کمتر کسی است که عاشق ظاهر عجیب این گیاه نباشد! بهترین ویژگی دراسنا، نیاز کم آن به مراقبت است. دراسنا می‌تواند سال‌ها زندگی کند. به دلیل شباهت آن با نخل، بسیاری از مردم کشورهای سردسیر ترجیح می‌دهند دراسنا نگه دارند تا حال و هوایی تابستانی را در خانه‌های خود ایجاد کنند.

گیاهان هوازی

احتمالاً یکی از اسرار‌‌آمیزترین و عجیب‌ترین گیاهان آپارتمانی برای تزیین خانه با گل هستند. آن‌ها برای رشد به خاک احتیاج ندارند، بنابراین می‌توانند از سقف آویزان شوند (حتی وارونه). بسیاری از طراحان به دلیل ظاهر خارق العاده این گیاهان در آثار خود از گیاهان هوازی استفاده می‌کنند.

فیکوس

به دلیل داشتن برگ‌های چرمی و بزرگ آن شناخته شده است. هنگامی که این گیاه را در گوشه‌ای خالی قرار دهید، تاثیر آن را بر خانه متوجه خواهید شد. گیاه فیکوس به اتاق ظاهری گرمسیری و ترو‌‎تازه می‌بخشد. به دلیل اندازه بزرگ برگ‌ها، هر گیاه بیش از ۲۰ تا ۳۰ عدد از آن‌ها ندارد. بنابراین دکوراسیون داخلی را به وسیله داشتن جزئیات بیش از حد سنگین نمی‌کند. اگر این گیاه را درون گلدان بافت شکل قرار دهید، با گیاه داخل آن ترکیب بسیار جالبی ایجاد می‌کند.

جمع بندی

گل و گیاهان آپارتمانی نه‌تنها به زیبایی و تزیین محیط زندگی شما کمک می‌کنند، بلکه به‌عنوان یک عنصر زنده، اثرات مثبتی بر روحیه و سلامت شما دارند. استفاده از گیاهان داخلی، توانایی تصفیه هوا و ایجاد محیطی سالم را داراست. برخی از گیاهان آپارتمانی حتی می‌توانند آلودگی هوا، مواد شیمیایی مضر و ترکیبات سمی را از هوا از بین ببرند و به‌این‌ترتیب کیفیت هوای داخلی را بهبود دهند.

در این مقاله، چندین ایده خلاقانه و جذاب برای به‌کارگیری از گیاهان آپارتمانی را به شما معرفی کردیم تا با دکور گل در خانه احساس طبیعت و آرامش را ایجاد کنید.

باتوجه‌به فواید و ایده‌های مطرح شده در این مقاله از هوگونیک، ما به شما توصیه می‌کنیم که بعد از خواندن این مطلب، به استفاده از گیاهان آپارتمانی در زیباسازی منزل خودتان اقدام کنید. استفاده از گیاهان آپارتمانی، علاوه بر زیبایی بخشیدن به محیط زندگی، به شما فرصتی را می‌دهد تا با طبیعت در تماس باشید و از خواص درمانی آنها بهره‌برداری کنید. امیدواریم که این ایده‌ها به شما در زیباسازی و آرامش‌بخشی به منزلتان کمک کند.

14 دیدگاه در “استفاده از گل‌های آپارتمانی در دکوراسیون داخلی

 1. محبوبه گفت:

  بسیار مطالب مفیدی بود

 2. محمدرضا گفت:

  گلهای آپارتمانی با نور کم پژمرده نمیشن؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام محمدرضای عزیز
   خیر؛ گلهای آپارتمانی به این دلیل محبوب هستند که با کمترین رسیدگی و نور قابلیت رشد دارند و زیبایی خود را حفظ می‌کنند.

 3. فتاح گفت:

  درسته که میگن گیاه توی خونه باشه برای کاهش استرس موثره؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام فتاح عزیز
   گیاهان می‌توانند به شما در کنترل فشار خون، احساس آرامش و رضایت فردی کمک کنند.

 4. میثم گفت:

  عاشقشونم

 5. حامد گفت:

  با چه روشی از دکوراسیون گل در خانه میتونم دیزاین رو با لوازم خونم هماهنگ کنم؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام حامد عزیز
   استفاده از انواع گل‌های آپارتمانی، گل‌دان‌های مدرن، قفسه‌های گل و… می‌تواند انتخاب خوبی برای تزیین خانه با گل و گیاه باشد.

 6. سهیل شمس گفت:

  برای انتخاب گلدون هم نکته ای هست که بهتر بشه فضای خونه

  1. HOGONIK گفت:

   سلام سهیل شمس عزیز
   توصیه می‌کنیم برای انتخاب گلدان هم دکوراسیون داخلی خانه خود را در نظر داشته باشید.

 7. مهناز سلیمانی گفت:

  گل سانسوریا هم خوبه برای خونه بگیرم؟؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام مهناز سلیمانی عزیز
   بله گل سانسوریا از جمله گل‌های شیک اپارتمانی است که می‌توانید از آن استفاده کنید.

 8. معصومه گفت:

  راسته که میگن دیزاین گل در خانه و اتاق باعث کاهش استرس میشود

  1. HOGONIK گفت:

   سلام معصومه عزیز
   بله گیاهان سبز می‌توانند به شما در کنترل فشار خون، احساس آرامش و رضایت فردی کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *