دکوراسیون آشپزخانه

چگونه گرفتگی سینک ظرفشویی را باز کنیم؟

رفع گرفتگی سینک ظرفشویی

گرفتگی سینک ظرفشویی گرانیتی یکی از وقت‌نشناس‌ترین مشکلاتی است که مطمئنا در زندگی خود آن را تجربه کرده و حسابی درگیرش شده‌اید. ظاهر چندش‌آور و ناخوشایند این منظره، در کنار بوی بسیار بدی که در کل خانه می‌پیچد، اتفاقی است که هرگز نمی‌خواهید آن را تجربه کنید!

در این‌ مطلب ابتدا شما را با دلایل گرفتن سینک ظرفشویی آشنا کرده و سپس ساده‌ترین راه‌حل‌های رفع گرفتگی سینک ظرفشویی را به شما یاد می‌دهیم، تا بتوانید در کم‌ترین زمان ممکن و با حداقل امکانات موجود در زمان گرفتگی خروجی آب سینک ظرفشویی‌تان، اقدام به باز کردن گرفتگی لوله ظرفشویی خود نمایید:

دلایل گرفتگی سینک ظرفشویی

مهم‌ترین دلایل گرفتگی سینک ظرفشویی

قبل از اینکه به سراغ راه‌های بازکردن گرفتگی لوله ظرفشویی برویم، اجازه دهید دلایل این اتفاق را برای شما توضیح دهیم، تا بتوانید با رعایت نکات لازم، از بروز چنین اتفاقی جلوگیری کنید. مهم‌ترین دلایل گرفتگی سینک ظرفشویی عبارتند از:

 • رسوب چربی در لوله:
  ریختن چربی‌های اضافی غذا در سینک ظرفشویی باعث می‌شود که این چربی‌ها به لوله تخلیه سینک چسبیده و بعد از سرد شدن، ایجاد رسوب کرده و مسیر خروجی آب را مسدود کنند. برای جلوگیری از این اتفاق، باقی‌مانده چربی غذاها را در یک پلاستیک یا ظرف بلا استفاده ریخته و بعد از خنک شدن، دور بریزید.
 • رسوبات موجود در آب:
  متاسفانه آب بسیاری از مناطق در کشور ما سنگین بوده و حاوی موادی است که به مرور زمان ایجاد رسوب می‌کنند. برای جلوگیری از بروز این اتفاق، قبل از اینکه مقدار این رسوبات به حدی برسد که باعث گرفتن لوله شده و شما را وادار به بازکردن گرفتگی لوله ظرفشویی کند، هرچند وقت یک‌بار سینک خود را جرم‌گیری نموده و رسوبات موجود در مسیر خروجی آب را تمیز نمایید.
 • خرده‌های غذا:
  باقی‌مانده غذاهای موجود در ظروف، از مهم‌ترین و رایج‌ترین دلایل گرفتگی لوله ظرفشویی هستند. این مواد در مسیر خروجی آب تجمع کرده و به مرور زمان باعث کند و یا حتی متوقف شدن تخلیه آب می‌شوند. برای جلوگیری از بروز این اتفاق، از صافی‌هایی که مخصوص سینک ظرفشویی هستند استفاده کرده و قبل از شستن ظروف حتما ته‌مانده غذاها را دور بریزید.
 • نصب اشتباه سینک و اجزای آن:
  اشتباه نصاب و یا اقدام به نصب سینک ظرفشویی در خانه توسط خود خریدار گاهی اوقات موجب می‌شود که اجزای حیاتی سینک در جای اشتباهی قرار گرفته و مشکلات بزرگی را با یک خطای کوچک ایجاد کنند، دقیقا به همین دلیل مقاله ((آموزش قدم به قدم نصب سینک گرانیتی)) وبلاگ هوگونیک مخصوص رفع نگرانی شماست!

راه‌های باز کردن گرفتگی لوله ظرفشویی

۴ راه‌حل خانگی موثر برای باز کردن گرفتگی لوله ظرفشویی

هیچ چیزی بدتر از این نیست که در پایان یک روز خسته‌کننده و در حالی مشغول شستن ظرف‌های تلنبار شده در سینک هستید، تا آخرین کار خود را نیز انجام داده و سپس به استراحت بپردازید، گرفتگی لوله سینک شما را شوکه کند!

دیدن سینکی پر از آب و چربی، آن‌هم در ساعتی که دسترسی به نیروی کمکی ندارید، می‌تواند یکی از بدترین کابوس‌هایی باشد که در بیداری می‌بینید؛ اما نگران نباشید ما در این قسمت چند راه‌حل ساده و موثر را برای باز کردن گرفتگی لوله ظرفشویی به شما آموزش می‌دهیم، که در مواقع ضروری، کمک بزرگی به حل مشکل شما خواهند نمود و جواب موثری برای این سوال شما خواهند بود که، چگونه سینک ظرفشویی را باز کنیم؟

همچنین باید توجه داشته باشید که روش و طریقه باز کردن سینک ظرفشویی انتخابی‌تان، یکی از مهم‌ترین عوامل برای جلوگیری از صدمه به سینک ظرفشویی‌ شما است، بنابراین باید بهترین راه رفع گرفتگی سینک یا روشویی را با توجه به توضیحات زیر انتخاب کنید:

 • معجزه آب جوش

ساده‌ترین کاری که برای باز کردن گرفتگی لوله ظرفشویی می‌توانید انجام دهید، استفاده از یک کتری آب جوش است. آب جوش چربی‌ها و دیگر رسوباتی که در مسیر خروجی آب وجود دارند را در خود حل کرده و یا باعث جدا شدن آن‌ها از لوله ظرفشویی خواهد شد.

نکته مهمی که در رابطه با این راه‌حل باید به آن توجه داشته باشید این است که: اگر لوله‌‌کشی شما PVC است، از این روش برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی استفاده نکنید؛ چراکه آب جوش باعث ذوب شدن پلاستیک و وارد آمدن آسیب به اتصالات لوله‌کشی خواهد شد؛ یعنی به قصد باز کردن سینک ظرفشویی خود، ممکن است آن را نابود کنید!

 • ترکیب خارق‌العاده جوش‌شیرین و سرکه

جوش‌شیرین و سرکه موادی هستند که تقریبا در هر آشپزخانه‌ای پیدا شده و تاثیر شگفت‌انگیزی نیز در رفع گرفتگی سینک ظرفشویی دارند.

برای استفاده از این روش باز کردن سینک ظرفشویی، ابتدا باید آب جمع شده در سینک را کاملا تخلیه کرده و سپس یک فنجان جوش شیرین را روی دریچه خروجی سینک بریزید. بعد از این‌کار، یک فنجان سرکه نیز روی قسمت فوق ریخته و به مدت ۱۵ دقیقه صبر کنید تا این ترکیب کار خودش را انجام دهد.

بعد از ۱۵ دقیقه، آب گرم را باز کنید تا رسوبات موجود در لوله کاملا خارج شوند.

 • استفاده از تلمبه دستی

استفاده از تلمبه‌های کوچک دستی یکی از قدیمی‌ترین و موثرترین روش‌ها برای رفع گرفتگی سینک ظرفشویی به شمار می‌رود. تلمبه زدن باعث می‌شود که در اثر فشار هوا، هر چیزی که سبب گرفتگی سینک ظرفشویی شده حرکت کرده و مسیر خروج آب کاملا باز شود.

اگر سینک ظرفشویی شما دو‌لگنه است، برای باز کردن لوله سینک ظرفشویی خود، قبل از انجام این روش، طرف دیگر سینک را با دست یا درپوش مخصوص مسدود کنید.

 • تمیز کردن زانویی

اقدام موثر دیگری که برای باز کردن گرفتگی لوله ظرفشویی می‌توانید انجام دهید، تمیز نگه داشتن سینک، شستن زانویی زیر سینک و تخلیه رسوبات موجود در آن است.

زانویی، محل تجمع زباله‌های وارد شده به مسیر خروجی سینک است و شستن آن در بسیاری از موارد باعث باز شدن لوله سینک شما خواهد شد.

گفتیم تمیز نگه‌داشتن سینک از روش‌های پیشگیری گرفتگی سینک ظرفشویی است؛روش‌های تمیز کردن سینک براساس نوع آن متفاوت است و ممکن است در هنگام تمیز کاری باعث آسیب بعضی نوع سینک‌ها شویم؛ با مطالعه بهترین روش های تمیز کردن سینک گرانیتی، با اصولی ترین روش های تمیزکاری بهترین نوع سینک این‌روز‌ها آشنا شوید.

پرسش‌ های متداول و نکات رفع گرفتگی ظرفشویی آشپزخانه

 • در پاسخ به این سوال که می‌توان از محلول‌ های لوله بازکن برای رفع گرفتگی استفاده کرد؟ باید گفت که این محلول‌ها چون از مواد اسیدی تشکیل شده‌اند، امکان ایجاد سوراخ در سینک ظرفشویی شما را دارند پس استفاده نکردن یا استفاده به ندرت از آن‌ها بهترین گزینه است.
 • آن دسته از افرادی که از سینک های ظرفشویی دوقلو استفاده می‌کنند باید توجه داشته باشند که به علت باز کردن سخت‌تر توسط روش های خانگی معرفی شده برای این نوع از سینک های ظرفشویی بهتر است در صورت رفع نشدن مشکل از متخصصین با تجربه کمک بگیرند.
 • یکی از عوامل مهمی که در رفع گرفتگی ظرفشویی مهم است، اصلا عدم وجود این مشکل یا دیر پدید آمدن آن است! حال این به چه معناست؟

کیفیت و اعتبار برند سینک ظرفشویی عاملی است که به آن اشاره کردیم، یعنی با انتخاب و خرید برند معتبر سینک ظرفشویی مانند فونیکس می توان به راحتی از دردسر های رایج سینک های بی‌کیفیت و رایج دوری کرد!

شاید بد نباشد به‌جای دست و پنجه نرم کردن با این مشکل صورت مساله را برای همیشه پاک کنید و سینک ظرفشویی جدیدی خریداری کنید. سینک گرانیتی، لوکس ترین سینک ظرفشویی موجود در بازار است! اگر هم قصد خرید ندارید با دیدن محصولات سایت هوگونیک شاید تصمیم شما عوض شود!

هوگونیک با ارائه به‌روزترین مدل سینک یعنی سینک های گرانیتی و بهترین برند با گارانتی کیفیت و کادری مجرب آماده جلوگیری از دردسرهای کلیشه‌ای سینک های تکراری است.

همانطور که گفته شد، چربی‌ها، رسوب مواد معدنی موجود در آب و خرده‌های غذا، مهم‌ترین دلایل گرفتن سینک ظرفشویی هستند. در این مقاله شما با ۴ روش خانگی و موثر برای بازکردن گرفتگی لوله ظرفشویی آشنا شده و دیدید که به‌راحتی و بدون استفاده از مواد شیمیایی خطرناک نیز می‌توان گرفتگی سینک ظرفشویی را باز کرد.

15 دیدگاه در “چگونه گرفتگی سینک ظرفشویی را باز کنیم؟

 1. سوسن گفت:

  به نظرم عمده دلیل گرفتگی سینک ظرفشویی خرده های غذا باشه

  1. HOGONIK گفت:

   سلام، بله همان طور که در متن توضیح داده شد: رسوب چربی در لوله ها، رسوبات موجود در آب و تکه های غذا از عوامل اصلی گرفتگی سینک های ظرفشویی هستند.
   ممنون از نظر شما

 2. براونی گفت:

  مرسی مطالب این سایت واقعا ارزشمنده

  1. HOGONIK گفت:

   سلام، ممنون از توجه شما
   موفق باشید

 3. الهام گفت:

  ایده های خیلی خوبی از مطلبتون گرفتم و ازشون استفاده کردم و واقعا نتیجه گرفتم. به نظرم باید از تیم زحمت کشی که این مطالب رو به صورت رایگان در اختیار مردم میزاره قدردانی کرد. چند روز پیش با یکی از شماره های تبلیغات لوله بازکنی برچسب های روی دیوار خونمون تماس گرفتم که هیچ راهنمایی نکرد

 4. زهرا گفت:

  ممنونم از مطالب کاربردیتون.
  با سرکه و جوش شیرین کارمو راه انداخت.

  1. HOGONIK گفت:

   سلام زهرا عزیز
   بله این ترکیب بارها تست شده و جواب داده.
   ممنون از نظر ارزشمندتون

 5. دایان گفت:

  از لوله باز کن استفاده کردم یعنی مشکلی پیش میاد برای لولها؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام دایان عزیز
   باید گفت که این محلول‌ها چون از مواد اسیدی تشکیل شده‌اند، امکان ایجاد سوراخ در سینک ظرفشویی شما را دارند پس استفاده نکردن یا استفاده به ندرت از آن‌ها بهترین گزینه است.

 6. سارا جهانی گفت:

  هر محلول ترکیبی که فکرشو بکنید ریختم تو سینک ولی باز نشده کسی همچین تجربه ای داشته کمکم کنه؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام سارا جهانی عزیز
   زانویی، محل تجمع زباله‌های وارد شده به مسیر خروجی سینک است و شستن آن در بسیاری از موارد باعث باز شدن لوله سینک شما خواهد شد.

 7. مهدی گفت:

  بازار سینک ظرفشویی تهران کجاست؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام مهدی عزیز
   بورس سینک ظرفشویی واقع در خیابان بنی هاشم است.

 8. طاهره مزینانی گفت:

  گرفتگی لوله های سینک ظرفشویی دوقلو چگونه برطرف میشود؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام طاهره عزیز
   براع رفع گرفتگی لوله‌های سینک ظرفشویی دوقلو، می‌توانید از یک نصفه فنجان جوش شیرین و یک لیوان سرکه استفاده نمایید. این دو را داخل لوله ریخته و پس از گذشت ۳۰دقیقه، کمی مایع ظرفوشیی داخل لوله ریخته و سپس آب جوش بریزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *