دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی, دکوراسیون داخلی

انواع روشویی سرویس بهداشتی به همراه مزایا و معایب هر کدام

روشویی کابینتی چوبی با آینه گرد

یکی از مهم‌ترین اجزای دکوراسیون داخلی خانه ما که در طول روز با آن سر و کار داریم، سرویس بهداشتی است. حتما می‌دانید که این قسمت مهم در منزل شما، از وسایل مختلفی تشکیل شده است که شاید گران‌ترین و حائز اهمیت‌ترین جزء آن روشویی است. ما تصمیم گرفتیم با معرفی انواع روشویی برای کسانی که قصد خرید دارند یک راهنمای خرید جامع آماده کنیم. (تعریف روشویی در ویکی پدیا)

در گذشته روشویی‌ها در مدل‌های محدودی تولید می‌شدند و متریال‌ ساخت آن‌ها بیش از یک یا دو جنس نبود و تقریبا همه خانه‌ها یک مدل روشویی با تفاوت‌های اندک داشتند.

اما امروزه علاوه بر جنس‌های مختلف، از رنگ‌ها و طرح‌های بسیار متنوعی برخوردار هستند. در این مطلب سعی می‌کنیم باهم با انواع آن‌ها از نظر کاربرد، طرح و جنس، بیشتر آشنا شویم.

طرح‌‌های روشویی به ۲ دسته کلی تقسیم می‌شوند که هر کدام از آنها دارای مدل‌های متنوعی هستند:

نوع نصب مدل ها مزایا معایب
روشویی پایه دار چینی، سنگی، کابینت دار تنوع طرح و سایز
قیمت مناسب
نظافت سخت تر
قدیمی بودن طراحی
قابل تنظیم نبودن ارتفاع
روشویی بدون پایه چینی، سنگی، کابینت دار نظافت ساده و بهداشتی تر
قابلیت تنظیم ارتفاع
قیمت بالاتر

در ادامه با ما همراه باشید تا انواع روشویی سرویس بهداشتی و مزایا و معایبشان را بشناسید تا شما را در انتخاب روشویی مورد نظرتان کمک کنیم:

روشویی کابینت دار با آینه گرد

روشویی پایه‌ دار

بدون شک این مدل‌ها را در خانه خودتان، حداقل در گذشته ملاقات کرده‌اید.

طرحی ساده با شیر و لوله‌هایی روکار که لوله‌ها به وسیله یک پایه نیم‌دایره از جنس خود کاسه روشویی پوشانده شده‌اند و قسمت فوقانی آن سینکی معمولا چینی  قرار دارد؛ اما امروزه روشویی های پایه دار از جنس‌ها و طرح‌های زیادی برخوردارند.

مزایا و معایب روشویی پایه‌ دار

اگر امکان این را ندارید که لوله و اتصالات را در داخل دیوار کار بگذارید، بهترین گزینه برای شما روشویی پایه‌دار است که با پایه خود تمام اتصالات را به بهترین شکل می‌پوشاند.

یکی دیگر از مزایای روشویی پایه دار این است که در سایزهای بسیار متنوع عرضه می‌شوند، حتی اگر شما کوچکترین فضا را برای نصب روشویی داشته باشید، حتما روشویی پایه‌دار مناسب دستشویی خود را پیدا خواهید کرد.

یکی از عیوب این مدل، معمولی و قدیمی بودن طراحی آن است. نظافت روشویی های پایه دار سخت تر از روشویی دیواری است به خصوص اگر در فضاهای عمومی از این نوع روشویی استفاده شود.

اگر شما در طراحی دکوراسیون منزل خود از جلوه‌های مدرن استفاده کرده‌اید، نمی‌توانید از روشویی پایه‌دار در سرویس بهداشتی خود استفاده کنید.

یکی از عیوب دیگر روشویی پایه‌دار قابل تنظیم نبودن ارتفاع است. ارتفاع آن‌ها معمولا در اندازه ۸۵ سانتیمتر و مناسب افراد بالغ است.

انواع روشویی پایه دار

روشویی پایه دار به سه دسته چینی، سنگی و کابینتی تقسیم می‌شوند.

روشویی پایه‌ دار چینی چه ویژگی هایی دارد؟

همان‌طور که قبلا گفته شد همه ما با این مدل روشویی آشنایی کامل داریم؛ از دیرباز در سرویس‌های بهداشتی منازل از آنها استفاده می‌شد که قابلیت نصب آسانی داشت و مزایا و معایب آن در توضیح روشویی پایه‌دار شرح داده شد.

 اما در نوع چینی یکی دیگر از معایبی که وجود دارد نداشتن طرح‌ها و رنگ‌های متنوع است که دایره انتخاب کمی برای مصرف‌کننده دارد.

روشویی پایه دار چینی

همچنین چینی‌ها نسبت به جنس سنگ از استحکام کمتری برخوردار هستند ولی یک حسن بزرگ هم دارند و آن پایین بودن قیمتشان نسبت به متریال‌های دیگر است. در مقایسه با روشویی چینی با روشویی سنگی نظافت روشویی چینی راحت تر انجام می شود.

این مدل معمولا نه پیشخوانی برای قرار دادن وسایل شخصی دارد و نه جایی برای نگهداری شوینده‌ها و وسایل بهداشتی مورد نیاز وجود دارد.

روشویی پایه‌دار سنگی

مدتی است که استفاده از سنگ‌های طبیعی برای ساخت انواع وسایل آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی مرسوم شده است. جنس سنگ‌های به کار رفته در ساخت روشویی‌ها متفاوت است، سنگ مرمر نسبت به سایر سنگ ها در این نوع روشویی محبوب‌تر است.

تنوع طرح و رنگ در روشویی های سنگی کم است و کسانی که در زمینه دکوراسیون داخلی فعالیت می کنند و قصد استفاده از روشویی سنگی دارند کار سختی در اجرای ایده ها دارند.

روشویی پایه دار سنگی با جنس مرمر

از مزایای دیگر روشویی سنگی می‌توان استحکام و مقاومت در برابر ضربه‌های محکم را نام برد، همچنین با گذشت زمان رنگ خود را از دست نمی‌دهند؛ نظافت آن‌ها نسبت به دیگر مدل‌ها نیز آسان‌تر است.

اما در برابر این مزایا، معایبی هم وجود دارد که یکی از آن‌ها وزن زیاد روشویی سنگی است و این مسئله نصب آن‌ها را کمی سخت خواهد کرد. جذب آب روشویی سنگی نسبت به دیگر محصولات بالاتر است.

رویی سنگی ایستاده

روشویی پایه دار کابینتی

استفاده از کابینت در روشویی‌ها چند سالی است که جلوه زیباتری به سرویس خانه‌ها داده است.

در نوع پایه‌دار، کابینت مانند پایه برای کاسه روشویی بر روی زمین قرار می‌گیرد. در روشویی پایه دار کابینتی تمام لوله و اتصالات به وسیله کابینت پوشانده می شوند.

روشویی کابینتی‌ یک نمونه روشویی سرویس بهداشتی است که مزایای زیادی دارد، بارزترین آن پیشخوانی برای نگهداری وسایل تزئینی و باکس(کمد) برای لوازم شخصی مانند مسواک و ریش‌تراش و... است و کمد زیرین برای نگه داشتن لوازم شوینده و... برای آن‌ها تعبیه شده است.

روشویی کابینت دار با رنگ آبی

دیگر مزیت این مدل تنوع بسیار طرح و سایز است، برای هر دکور و هر اندازه‌ای که شما بخواهید طرحی وجود دارد. روشویی کابینت دار معمولا نسبت به مدل های سنگی و چینی وزن پایینی دارند و حمل و نصب آن‌ها آسان است.

تنوع رنگ در کابین روشویی بسیار بالاست و می‌توانند با کاسه‌های سنگی هم ترکیب شوند، هرچند بیشتر اوقات از کاسه‌های چینی در آن‌ها استفاده می‌شود اما این بستگی به سلیقه شما و دکوراسیون سرویس بهداشتی شما دارد، پس هیچ محدودیتی وجود ندارد.

روشویی کابینتی هُلا H950

قیمت اصلی ۲۴/۲۷۸/۸۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱۹/۳۶۵/۳۷۰ تومان است.

روشویی کابینتی هُلا H610 – مشکی زرد

قیمت اصلی ۱۴/۰۰۸/۱۵۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱۱/۵۰۴/۷۰۰ تومان است.

روشویی کابینتی هُلا H900 – طوسی

قیمت اصلی ۱۷/۵۶۶/۲۵۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱۴/۴۷۹/۰۰۰ تومان است.

اما روشویی کابینت‌ دار معایبی هم دارد و یکی از آن‌ها مقاومت نسبتا پایین در برابر ضربه است البته در این مورد از روشویی چینی بهتر عمل می کند. این مدل‌ها در برابر اجسام نوک‌تیز هم مقاومت بالایی ندارند.

جنس روشویی به دلیل ارتباط مستقیم با آب باید ضد آب باشد که ما کابینت روشویی با جنس پی وی سی را به شما پیشنهاد می دهیم. حتما مقاله انواع روشویی کابینت دار را بخوانید که با جنس ها و طرح های مختلف این روشویی آشنا شوید.

روشویی کابینتی هُلا H900 – مشکی

قیمت اصلی ۱۷/۵۳۶/۳۵۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱۴/۴۵۹/۰۰۰ تومان است.

روشویی کابینتی هُلا H610 – سرمه ای طوسی

قیمت اصلی ۱۳/۳۸۰/۲۵۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱۰/۹۴۴/۷۰۰ تومان است.

روشویی کابینتی هُلا H900 – نسکافه ای

قیمت اصلی ۱۷/۵۹۶/۱۵۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱۴/۶۰۹/۰۰۰ تومان است.

روشویی دیواری

طرح‌های دیواری همان‌طور که از اسمشان برمی‌آید پایه‌ای روی زمین ندارند و مستقیما روی دیوار نصب می‌شوند. در برخی مدل های روشویی دیواری لوله و اتصالات باید توکار باشند تا لوله‌ها مشخص نباشند و کار جلوه‌ای زیبا پیدا کند.

مزایا و معایب روشویی دیواری

وقتی فضای کوچکی در سرویس دارید حتما بهترین انتخاب برای شما مدل دیواری روشویی است که به شما در داشتن فضای بیشتر کمک خواهد کرد. از این گذشته نداشتن پایه و باز بودن فضای زیر روشویی باعث دل‌بازتر شدن فضا خواهد شد و دیگر از جرم دور پایه روشویی خبری نیست و این یعنی نظافت راحت‌تر!

از دیگر مزایای این مدل قابلیت تنظیم ارتفاع است. فردی که کوتاه‌قد است می‌تواند ارتفاع سینک روشویی منزل خود را پایین‌تر در نظر بگیرد، همچنین افراد معلول بخاطر خالی بودن فضای زیر روشویی به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند به همین دلیل روشویی دیواری در بیمارستان ها استفاده می شود.

روشویی کابینتی هُلا HD6018gl

قیمت اصلی ۸/۰۷۳/۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۶/۸۹۹/۰۰۰ تومان است.

روشویی کابینتی هُلا HD1001

قیمت اصلی ۱۴/۹۰۵/۱۵۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱۲/۰۹۰/۰۰۰ تومان است.

روشویی کابینتی هُلا HD9001

قیمت اصلی ۱۵/۶۹۷/۵۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱۲/۵۸۴/۰۰۰ تومان است.

انواع روشویی دیواری

این طرح هم مانند روشویی پایه‌دار دارای سه مدل چینی، سنگی و کابینتی است. که هر یک را توضیح می دهیم و مزایا و معایبشان را مرور می کنیم:

روشویی دیواری چینی

این مدل با توجه به جنس ساخته شده با همتای پایه‌دار خود مزایا و معایب مشابهی دارد که قبلا به آن پرداختیم، با این تفاوت که مدل دیواری چینی از طرح‌های متنوع‌تری برخوردار است و بهتر می‌تواند شما را در طراحی دکوراسیون سرویس بهداشتی کمک کند. روشویی دیواری چینی بیشتر برای مکان های عمومی مثل بیمارستان ها مورد استفاده قرار میگیرد. نام دیگر روشویی دیواری چینی، روشویی نیم پایه است.

در حقیقت جایی که لوله‌های توکار ندارید و علاقه‌ای به مدل پایه‌دار هم ندارید، این طرح بهترین گزینه برای شماست. در این نمونه هم می توانید قفسه‌ یا باکس جداگانه برای قرار دادن وسایل در نظر بگیرید چون همانند روشویی کابینتی فضایی برای نگهداری وسایل ندارید.

روشویی نیم پایه چینی

در روشویی نیم پایه، ارتفاع پایه نصف مدل پایه دار است و کاسه روشویی روی آن قرار می‌گیرد. این پایه کوچک اتصالات را به خوبی پوشش می‌دهد و جلوه زیبایی دارد و نظافت آن مانند دیگر مدل‌های دیواری آسان است.

روشویی دیواری سنگی شامل چه ویژگی هایی است؟

دراین طرح که روی دیوار نصب می‌شود به دلیل سنگین بودن باید از اتصالات قوی‌تری برای نصب آن استفاده کنید تا دچار مشکل نشوید که این نکته شاید از معایب روشویی سنگی به‌شمار رود ولی با در نظر داشتن جنس سنگی مزایا و معایب این مدل هم مانند طرح پایه‌دار آن است که قبلا به آن‌ها اشاره شد.

روشویی دیواری سنگ طبیعی

روشویی دیواری کابینتی

مزایای روشویی دیواری کابینتی مانند مدل پایه‌دار است با این تفاوت که کابینت در طرح دیواری پایه‌ای روی زمین ندارد و با فاصله از سطح زمین روی دیوار نصب می‌شود. سپس کاسه روشویی روی آن قرار می‌گیرد، این قابلیت باعث می‌شود نظافت در مدل دیواری بسیار آسان‌تر باشد.

روشویی کابینتی هُلا HD8500

قیمت اصلی ۱۳/۴۹۹/۸۵۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱۰/۹۵۲/۰۰۰ تومان است.

روشویی کابینتی هُلا HD8006

قیمت اصلی ۱۳/۸۲۸/۷۵۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱۱/۳۶۹/۰۰۰ تومان است.

روشویی کابینتی هُلا HD8000 مشکی طلایی

قیمت اصلی ۱۶/۵۱۹/۷۵۰ تومان بود.قیمت فعلی ۱۳/۳۷۶/۰۰۰ تومان است.

مقاله ای درباره انواع روشویی کابینتی نوشتیم که پیشنهاد می کنم اگر به این نوع روشویی علاقه دارید مطالعه کنید و اگر قصد خرید دارید می توانید قیمت روشویی کابینتی را در سایت هوگونیک مشاهده کنید.

کابینت روشویی طرح چوب

نتیجه گیری

انواع روشویی سرویس بهداشتی را معرفی کردیم، مزایا و معایب هر کدام را گفتیم و عکس انواع مدل های روشویی را مشاهده کردید.

نتیجه گیری با شماست که کدام روشویی با سلیقه شما هماهنگ است و مناسب فضای سرویس بهداشتی شماست.

امیدواریم با تهیه این مطلب در انتخاب روشویی مناسب به شما کمک کرده باشیم. شما در حال حاضر از کدام روشویی استفاده می کنید و قصد خرید کدام مدل را دارید؟ اگر سوالی دارید در قسمت نظرات بپرسید و کارشناسان فروش هوگونیک در کوتاهترین زمان پاسخ خواهند داد.

18 دیدگاه در “انواع روشویی سرویس بهداشتی به همراه مزایا و معایب هر کدام

 1. مینا گفت:

  سلام
  ببخشید من یه سوالی داشتم میخواستم بدونم حتما لازم که آینه باکس هم از جنس pvc باشه چون میدونم اگر بجای باکس آینه pvc مدل معمولی و غیر pvc بگیرم هزینه کمتر میشه! میشه راهنمایی کنید؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام مینا عزیز،
   ست روشویی کابینتی و آینه به مراتب زیبایی بیشتری دارد. اگر شما به صورت کامل خریداری نکنید شاید از نظر قیمت مقرون به صرفه باشه اما جلوه ای که از یک روشویی انتظار دارد را دریافت نخواهید کرد.
   موفق باشید

 2. منصوری گفت:

  سلام روشویی باپایه انتخاب کردم ونمی دونم کار نصاب درست بوده یا نه سه میل زیر پایه بریده تا روشویی تراز باشه

  1. HOGONIK گفت:

   سلام منصوری عزیز،
   به هر حال نصاب روشویی کابینتی بهترین کارشناس در این زمینه است.
   معمولا این کار را نمی کنند. ولی اگر دیوار و شیب زمین به شکلی باشد که روشویی کابینتی تراز نباشد، این هم راه حلی است.

 3. صدیقه گفت:

  سلام
  روشویی شیشه ای چطوره و اینکه این روشویی ها روی میله ای از جنس الومینیوم باشه یا فلزی که در مقابل اب مقاوم باشه امکان داره؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام صدیقه عزیز،
   ما به شما تلفیق شیشه و پی وی سی رو پیشنهاد میکنیم که از لحاظ ضد آب بودن هم کاملا خیالتان راحت باشد.
   می توانید مدل های HD1002 و HD8000 را که یک روشویی ترکیبی از شیشه و PVC است را با جستجو در سایت مشاهده کنید.
   موفق باشید

 4. bEHdaDAm گفت:

  HD1000 بنظر من از همه بهتره که میتونی از سینک برای تمیز کردن بغله های سینک کمک گرفت و آب سرریزی به راحتی محلی برای تخلیه داره و این خیلی مهمه.

  1. HOGONIK گفت:

   سلام بهداد عزیز
   ممنون از نظر و توجه شما، مدل HD1000 یکی از پرفروش ترین روشویی کابینتی های موجود در بازار است.

 5. مریم گفت:

  سلام و خسته نباشید
  ببخشید میخواستم یه روشویی برای داخل حمام بگیرم ولی به نظر شما برای اینکه داخل حمام هست و رطوبت زیاده ودر طول زمان برای روشویی کابینتی حتی اگه از جنس pvc باشه مشکلی پیش نمیاد؟
  میخواستم بدونم با توجه به شرایط رطوبتی داخل حمام روشویی کابینتی بهتره یا روشویی سنگی؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام مریم عزیز
   برای حمام که رطوبت بسیار بیشتر از سرویس بهداشتی است، جنس روشویی و کیفیت یراق آلات بسیار مهم است.
   پی وی سی و سنگ طبیعی هر دو ضد آب هستند و به راحتی می توانید داخل حمام استفاده کنید.
   در این قسمت می توانید روشویی کابینتی های مدرن و لوکس را مشاهده کنید:
   https://hogonik.com/product-category/basin-cabinet/

 6. حمید گفت:

  مینا جون ی ضرب المثل انگلیسی هست که میگه من هنوز اونقدر سرمایه دار نشدم که جنس ارزون بخرم، پی وی سی بخر چون در غیر اینصورت اگه اب بخوره بهش اونوقت مجبوری عوضش کنی و هی با هزینه کم مواجه میشی و به مرور از اینه ی پی وی سی جلو میزنی

  1. HOGONIK گفت:

   سلام حمید عزیز
   بهترین جنس برای روشویی کابینتی پی وی سی است.
   کاملا ضد آب و با دوام
   ممنون از نظر شما

 7. مریم گفت:

  سلام ما درگیر ساختن یک سرویس بهداشتی هستیم که ابعادش مجبورمون کرده روشویی رو در ته یک راهروی با عرض ۵۷ تا ۶۰ سانت بزنیم آیا بنظرتون امکانش هست سنگی دیواری در این فضا نصب بشه ؟ و کابینت هم داشته باشه؟ والله سر اینکه جاش تنگه و کلا سخته با همسرم جرو بحث داریم

  1. HOGONIK گفت:

   سلام مریم عزیز
   یکی از مزیت های روشویی کابینتی هلا ساخت روشویی با ابعاد و رنگ مورد نظر شماست.
   بعنی یک کار سفارشی مخصوص فضای شما
   از قسمت منو به دسته بندی روشویی کابینتی مراجعه کنید و محصولات این برند لوکس را بررسی کنید.
   موفق باشید

 8. زینب گفت:

  چند مدل روشویی پایه دار هست؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام زینب عزیز
   روشویی‌های پایه دار به سه دسته چینی، سنگی و کابینتی تقسیم می‌شوند.

 9. nima haghighat گفت:

  معایب روشویی کابینتی چیست؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام نیمای عزیز
   ما در مقاله‌ای تحت عنوان “انواع روشویی سرویس بهداشتی به همراه مزایا و معایب هر کدام“، به‌طور مفصل به این موضوع پرداخته‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *