دکوراسیون آشپزخانه

آموزش قدم به قدم نصب سینک گرانیتی

نصاب سینک گرانیتی

این روزها استفاده از کالاهای ساختمانی لوکس و زیبا رواج پیدا کرده است. سینک گرانیتی، یکی از این کالاهای ساختمانی است که در هر آشپزخانه مدرن و شیکی ضروری به نظر می رسد؛ به همین دلیل بهتر است که برای داشتن یک آشپزخانه همه‌چیز‌تمام، این مقاله تحت عنوان آموزش نصب سینگ گرانیتی را با دقت مطالعه کنید. در ادامه سعی کردیم که بدون نیاز به یک نصاب سینک گرانیتی به شما آموزش دهیم که چطور خودتان درصورت به خرج‌دادن کمی حوصله قادر باشید که سینک خود را به راحتی نصب کنید، با ما همراه باشید.

آیا برای نصب سینک گرانیتی نیاز به نصاب داریم؟

یکی از سوالات مهمی که در ذهن تمامی خریداران این نوع سینک وجود دارد، این است که چطور می‌توانند به‌تنهایی اقدام به نصب سینک کنند؟ آیا این کار سخت و زمانبر است؟ آیا با کمک گرفتن از یک آموزش نصب سینک گرانیتی نمی‌توانیم به تنهایی سینک را نصب کنیم؟

در این زمینه ابتدا لازم است بدانید که یک نصاب سینک گرانیتی برای نصب این نوع سینک به چه وسایلی نیاز دارد؟

مهم‌ترین ابزاری که برای نصب این نوع سینک مورد نیاز هستند، عبارت‌اند از:

 • پیچ گوشتی
 • چسب آکواریومی مرغوب
 • سمباده نرم
 • سیفون و زیر آب پیچ بلند (برای نصب در زیر سینک)
 • چسب پهن
 • کاردک نرم
 • دریل
 • مته گردبر

ابزارهای لازم برای نصب سینک گرانیتی

وسایل بالا در بین جعبه ابزار تمامی نصاب‌های حرفه ای پیدا می‌شوند، اما اگر شما هم خودتان این وسایل را داشته باشید و یا اقدام به تهیه آن‌ها کنید، قادر هستید که به تنهایی و به راحتی سینک خود را نصب کنید.

این ابزارها معمولاً در خانه افرادی که به کارهای فنی علاقه دارند، به راحتی پیدا می‌شوند.

راهنمای گام به گام آموزش نصب سینک گرانیتی

اگر یک نصاب سینک گرانیتی هستید و یا خودتان می‌خواهید که این نوع سینک را نصب کنید، باید حتماً در این زمینه تمامی قدم‌های زیر را به ترتیب انجام دهید، این کار کمک می‌کند تا هیچ چیز را از قلم نیندازید و یک نصب استاندارد داشته باشید.

آموزش نصب سینکهای گرانیتی

مراحل نصب و راه اندازی عبارت‌اند از:

بررسی تمامی لوازم داخل جعبه سینک گرانیتی

اولین قدم پس از بازکردن جعبه و بسته‌بندی سینک گرانیتی این است که شما، تمامی وسایل را بررسی کنید و از وجود آن‌ها مطلع شده باشید.

معمولاً وسایلی که در جعبه سینک باید وجود داشته باشد، عبارت است از سیفون و زیرآب (در صورت سفارش دادن چرا که زیرآب‌های این نوع سینک نسبت به انواع دیگر، دارای پیچ بلندتری هستند) و بست نصب.

این وسایل به صورت کامل در بسته بندی سینک های گرانیتی برند فونیکس موجود است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

برش صفحه کانتر به اندازه سینک خریداری شده

اگر شما سینک را خریداری کرده باشید، اما روی کانتر آشپزخانه را به اندازه مورد نیاز برش نداده باشید، باید اقدام به برش صفحه بر اساس اندازه‌گیری‌های انجام شده کنید.

شما باید در هر طرف حداقل ۱/۵ سانتی‌متر فضای لازم برای قرارگیری سینک روی کانتر در نظر بگیرید. این کار کمک می‌کند که به راحتی سینک شما در جای خود قرار داشته باشد.

بعد از این که برش شما کامل شد، نوبت آن می‌رسد که حتماً اطراف صفحه مورد نظر خود را به راحتی با سمباده نرم، صیقل دهید تا کاملاً اطراف آن صاف شود. این موضوع به زیبایی کار نهایی کمک می‌کند.

در واقع یکی از ترفندهای استادی این آموزش، استفاده از همین سمباده نرم است.

مته گردبر برای نصب شیر بر روی سینک گرانیتی

مهم‌ترین مرحله از نصب، سوراخ کردن سینک برای نصب شیر آب یا جامایع توکار است.

اگر مراحل بالا را به خوبی انجام داده باشید، نوبت آن می‌رسد که برای نصب شیر ظرفشویی خود بر روی این سینک با استفاده از مته گردبری یک سوراخ با قطری در حدود ۳٫۵ سانتی‌متر ایجاد کنید.

شما می‌توانید به راحتی پس از سوراخ کردن با همان قطر ذکر شده اقدام به نصب شیر بر روی سینک گرانیتی کنید.

نصب سینک گرانیتی با سیفون اتومات

مهم‌ترین نکته در این مرحله این است که سوراخ کردن سینک را از روی کار انجام دهید.

متاسفانه اکثر نصاب ها به اشتباه اقدام به سوراخ کردن سینک گرانیتی از پشت کار می کنند و هنگامی که مته گردبر قصد خارج شدن از سینک دارد احتمال لب‌پر شدن و شکستن بسیار زیاد است.

 

آموزش گام‌به‌گام سوراخ‌کاری سینک گرانیتی یا سرامیکی + نکات طلایی!

گفتیم که نحوه سوراخ‌ کردن سینک گرانیتی یا سرامیکی مهم‌ترین مرحله نصب این نوع سینک است، بنابراین نیازمند راهنمای و ارائه توضیحات بیشتر به همراه نکات طلایی است که به در ادامه به آن پرداخته‌ایم:

بعد از اولین اقدام که بررسی سالم بودن سینک گرانیتی خریداری شده است، به سراغ تعیین مکان یا موقعیت مناسب بر روی روشویی برای ایجاد سوراخ و نصب شیر روی سینک گرانیتی می‌رویم، قبل از اینکه سوراخ را در محل دلخواه ایجاد کنیم، باید تا جایی که می‌توانیم محل سوراخ که در سینک های گرانیتی از پشت با علامتی دایره‌مانند و روی سینک با یک پولکی مشخص شده از وسط پولکی و از روی سینک شروع به سوراخ کردن با مته گرانیتی‌بر یا مته گردبر سینک گرانیتی کنیم.

برای ایجاد کامل سوراخ، سینک را در شرایط ثابتی قرار داده تا از تکان‌خوردن آن جلوگیری شود و پس از ایجاد سوراخ، اطراف آن را صاف می‌کنیم.

نکات مهم در باره سوراخ‌کاری سینک گرانیتی یا سرامیکی:

 • با توجه به اندازه سوراخ سینک ظرفشویی گرانیتی، اگر سوراخ‌کاری توسط مته گرانیتی‌بر انجام نشود، احتمال ایجاد ترک و رشد آن در قسمت جای شیر آب بیشتر خواهد بود.
 • نباید شروع سوراخ‌کاری از پشت یا زیر سینک انجام شود، چرا که احتمال ایجاد شکستگی در قسمت سطح سینک وجود داشته و باعث خدشه به زیبایی سینک می‌شود.
 • در سینک ‌های گرانیتی برند فونیکس، جای سوراخ کردن مشخص شده ولی بر اساس مقیاس ظرفشویی و آشپزخانه و محل قرارگیری شیر آب خانه‌تان وسط مته گرانیتی‌بر می‌تواند کمی آن‌طرف‌تر از پولکی چسبانده شده روی سینک باشد.

چگونه باید زیرآب و سیفون مخصوص این نوع سینک را نصب کنیم؟

همان‌طور که گفتیم در صورتی که این محصولات را سفارش داده باشید، شرکت فونیکس همراه با محصول، آن‌ها را ارسال خواهد کرد؛ این کار کمک می‌کند تا خیلی راحت و آسان شما قادر باشید، با دقت زیرآب را روی لاستیک موجود بر روی سینک قرار دهید و با استفاده از یک پیچ مخصوص آن را در جای خود محکم کنید.

نصب سیفون و زیرآب سینک گرانیتی

در بعضی از مدل‌های سینک گرانیتی، امکان تخلیله اضطراری وجود دارد.

برای نصب این زیرآب در این نوع سینک‌ها، لازم است که زیرآب را به سیفون اصلی متصل کنید. اگر در زمینه نحوه نصب سیفون سینک گرانیتی، احساس می‌کنید که خودتان به تنهایی قادر به انجام این کار نیستید، بهتر است از یک نصاب سینک گرانیتی کمک بگیرید.

از بست‌های فلزی برای محکم کاری و تمام کردن کار استفاده کنید

بعد از انجام همه مراحل بالا لازم است که سینک خود را محکم کنید.

برای این کار لازم است که از بست‌های فلزی استفاده کنید تا از پشت، جایگاه سینک شما محکم شود. البته اگر بست فلزی کافی ندارید و ترجیح می‌دهید که از روش دیگری استفاده کنید، می‌توانید از چسب آکواریوم کمک بگیرید که در ادامه چرایی و چگونگی استفاده از آن را توضیح می‌دهیم.

نصب سینکهای گرانیتی با استفاده از چسب آکواریوم

به‌جای استفاده از بست‌های فلزی، شما قادر هستید که با کمک گرفتن از چسب‌های آکواریومی اقدام به نصب سینک کامپوزیت گرانیتی کنید.

آب بندی سینک گرانیتی با چسب آکواریوم

همان‌طور که در مرحله برش کانتر اشاره کردیم، شما می‌توانید فضاهای اطراف سینک که حدود ۱/۵ سانتی‌متر هستند را با کمک چسب پر کنید. این کار کمک می‌کند که دور تا دور سینک به خوبی آب‌گیری شود و سینک را در جای خود قرار دهد.

نتیجه‌گیری: آیا از نصاب کمک بگیرم و یا خودم سینک را نصب کنم؟

هوگونیک با ارائه بهترین برند سینک گرانیتی یعنی فونیکس که با همراه داشتن وسایل جانبی، کار نصب این نوع سینک را برای شما آسانتر می‌کند و همچنین ارائه آموزش های مختلف تمام تلاش خود را برای راحتی شما انجام می‌دهد.

البته باتوجه به آموزش نصب سینک‌های گرانیتی که در این مقاله از وبلاگ‌های هوگونیک به شما ارائه کردیم، این شما هستید که باید تصمیم‌گیری کنید که آیا قادر به انجام این کار هستید یا نه؟ همچنین باید به تفاوت نصب انواع مدل سینک های گرانیتی در مقیاس های متفاوت مانند نحوه نصب توکار؛ دو لگنه و یک لگنه و... آگاهی کلی داشته باشید.

اگر شخص فنی و دست به آچار نیستید و علاقه‌ای به انجام این کارها ندارید، می‌توانید از افراد حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید تا به شما کمک کنند، خیلی راحت و آسان اقدام به نصب سینک گرانیتی خود کنید. در این زمینه اگر تجربه خاصی دارید، می‌توانید در بخش نظرات با دیگر افراد به اشتراک بگذارید.

14 دیدگاه در “آموزش قدم به قدم نصب سینک گرانیتی

 1. محمد جواد گفت:

  شما نصاب سینک گرانیتی هم دارید یا فقط این مطلب آموزش است؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام محمد جواد عزیز
   نصاب تخصصی سینک گرانیتی فقط در تهران داریم.
   با مشاوران ما تماس بگیرید و امیدواریم بتوانیم به شما کمک کنیم.
   تلفن تماس: ۰۹۳۶۶۵۴۸۰۸۲

 2. منصوری گفت:

  ما سینک گرانیتی رو نصب کردیم و فقط جای شیر آب مونده.
  آیا برای درآوردن جای شیرآب در سینک گرانیتی نصاب دارید؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام منصوری عزیز
   بله نصاب در محل شما اعزام خواهد شد و هر موردی باشه انجام میدن.
   موفق باشید

   1. احمد گفت:

    سلام جنس گرد بر باید چی باشه

    1. HOGONIK گفت:

     سلام احمد عزیز
     گردبر ۳/۵ با سری الماسه ای یا گرانیت بر بهترین مته برای سوراخ کردن و درآوردن جای شیر در سینکهای گرانیتی هستند.
     موفق باشید

  2. حانیه گفت:

   ببخشید تو کار نصب کردید یا رو؟ سینک گرانیتی

 3. گل محمدی گفت:

  الان روشویی هاتون هم مثل سینک هاتون که نصبش تخصصی و سخته اینها هم به همین صورته؟ یا نه نصاب ها همه میتونن؟

 4. HOGONIK گفت:

  سلام گل محمدی عزیز
  نصب روشویی ساده است و اکثر نصاب ها می توانند نصب کنند.
  برای راهنمایی بیشتر یک مقاله آموزشی برای نصب روشویی کابینتی برای شما نوشته شده است:
  https://hogonik.com/cabinet-toilet-installation-training/

 5. عاطفه گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  برای سینک ظرفشویی گرانیتی مته گردبر بایدچه سایزی باشه؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  تشکر

 6. داوود گفت:

  مته گردبر برای نصب شیر بر روی سینک گرانیتی چه سایزی باید باشه؟

  1. HOGONIK گفت:

   سلام داوود عزیز
   برای نصب شیر ظرفشویی بر روی سینک گرانیتی با استفاده از مته گردبری یک سوراخ با قطری در حدود ۳٫۵ سانتی‌متر ایجاد کنید. شما می‌توانید به راحتی پس از سوراخ کردن با همان قطر ذکر شده اقدام به نصب شیر بر روی سینک گرانیتی کنید.

 7. سورنا گفت:

  راه جایگزینی برای استفاده از بست های فلزی میشناسید

  1. HOGONIK گفت:

   سلام سورنا عزیز
   به‌جای استفاده از بست‌های فلزی، شما قادر هستید که با کمک گرفتن از چسب‌های آکواریومی اقدام به نصب سینک کامپوزیت گرانیتی خود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *